Με ήττα στις λεπτομέρειες ξεκίνησαν τους αγώνες τους στον Α΄ προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που φιλοξενείται στη Μόσχα, Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη. Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε από τις Ιταλίδες Μενεγκάτι/Όρσι με 2-1 σετ (13-21, 23-21, 15-13) και πλέον στρέφει την προσοχή της στον αυριανό αγώνα με τις Κλόντα-Τσεϊνόβα από την Πολωνία οι οποίες πέτυχαν νίκη επί των Γαλλίδων Πλασέ-Ρισάρ. Βίκυ και Πένυ πήραν άνετα το πρώτο σετ και παρά το γεγονός ότι στο δεύτερο βρέθηκαν πίσω με 16-14, το γύρισαν, προηγήθηκαν 18-16 και είχαν σετ-ματς μπολ στο 21-20. Οι Ιταλίδες τελικά το πήραν με 23-21 και στο τρίτο έγινε πάλι μάχη πόντο με πόντο. Η Εθνική προηγήθηκε 12-10 αλλά η Ιταλία με 3 συνεχόμενους πόντους πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 13-12 για να πάρει το σετ με 15-13 και το ματς με 2-1.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

06.08.2019
Κλόντα/Τσεϊνόβα (Πολωνία) – Πλασέ/Ρισάρ (Γαλλία) 2-1 (23-21, 17-21, 19-17)
Μενεγκάτι/Όρσι (Ιταλία) – Αρβανίτη/Καραγκούνη (Ελλάδα) 2-1 (13-21, 23-21, 15-13)