Η Εθνική Κορασίδων ηττήθηκε από την Φινλανδία 69-64 σε αγώνα προετοιμασίας.

Το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (31-29), έδωσε τη θέση του σε ένα τρίτο δεκάλεπτο που είχε τη σφραγίδα των γηπεδούχων. Έκαναν ένα επιμέρους 25-7 στο διάστημα αυτό και συνέχισαν και στην τέταρτη περίοδο για να φτάσουν στο +25 (61-36, 32’). Η ελληνική ομάδα έκανε την αντεπίθεσή της (64-54, 36’20’’), πλησίασε ακόμη περισσότερο (66-60, 38’27’’) και έφτασε και στους τέσσερις πόντους (68-64), για να γραφτεί το τελικό 69-64.

Η Πολυμένη αγωνίστηκε για μόλις δύο λεπτά, καθώς δέχθηκε μια γονατιά σε μια φάση και προληπτικά προτιμήθηκε να μην αγωνιστεί, ενώ η Παπαδοπούλου είχε ενοχλήσεις στον ώμο και επίσης προληπτικά έμεινε εκτός.

Η Ξανθίππη Καρατάσιου του Πιερικού Αρχέλαου η οποία ήταν και σήμερα στην πεντάδα που ξεκίνησε την αναμέτρηση, αγωνίστηκε για 30′ 43″ και σημείωσε 4 πόντους με 1/2 βολές, 0/1 δίποντα, 1/7 τρίποντα, είχε 3 αμυντικά και 1 επιθετικό ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κερδισμένο φάουλ, ενώ υπέπεσε σε 1 λάθος και σε 2 φάουλ.

Οι δύο ομάδες προετοιμάζονται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 που θα διεξαχθεί 22-30 Αυγούστου στα Σκόπια.

Διαιτητές: Χάαγια, Πιτκάνεν, Μουράν

Δεκάλεπτα: 17-17, 31-29, 56-36, 69-64

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Γρηγοροπούλου 6, Πολυμένη, Μποσγανά 20, Λέρη 4, Δασκουλίδου 8, Πρίφτη 1, Τσαγκαροπούλου 2, Κούκη 2, Καρατάσιου 4, Θεοδοσουλάκη 17, Μαυράκη