Με αξιοπρέπεια αποχαιρέτησε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπορεί να ηττήθηκε 3-0 σετ (25-21, 25-23, 25-12) από την ανώτερη Ολλανδία στον αγώνα της φάσης των «16» στην «Papp Laszlo Sportarena» της Βουδαπέστης, αλλά έδειξε ότι είναι θέμα χρόνου και εμπειρίας προκειμένου να μπορεί να παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει σε μεγάλες διοργανώσεις.

Η ομάδα του Ναράνχο για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν διαβασμένη και ψυχωμένη. Πίεσε τον αντίπαλό της στο αδύναμο του σημείο (υποδοχή), έπαιξε άμυνα και αν έλλειπαν τα πολλά λάθη στο πρώτο σετ (8-2) και κάποιες κακές στιγμές στο δεύτερο, θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω (σετ) από το ματς. Κορυφαία σκόρερ για την Εθνική η Βασιλαντωνάκη (17π.), ενώ στο δεύτερο σετ ανέβηκε η Στράντζαλη (13π.), Για την Ολλανδία πολύ καλή δουλειά έκανε η πασαδόρος Μπονγκαέρτς η οποία ανέδειξε τέσσερις συμπαίκτριες της με διψήφιο αριθμό πόντων (Μπούις 14, Ντε Κρούιφ 12, Μπέλιεν 11, Σλούτσες 11).

Το πρώτο σετ ξεκίνησε ιδανικά για την Εθνική. Με τρέξιμο και άμυνες, την Βασιλαντωνάκη (10π. με 9/15 επ.) να μην κόβεται και με τακτικό σερβίς, η ομάδα του Ναράνχο βρέθηκε να προηγείται με 16-15 και να δείχνει ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια την Ολλανδία. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα οι Ολλανδέζες έβαλαν στο σημάδι την Βλαχάκη (2 συνεχόμενα λάθη) στην υποδοχή και σε συνδυασμό με έναν τυχερό πόντο έγραψαν σερί 5-0 για να πάνε το σετ στο 20-16 και να αυξήσουν την διαφορά ακόμη και στο +5 (23-18). Με σέρβερ την Εμμανουηλίδου η Εθνική επέστρεψε με 3-0 στο σετ (21-23) αλλά πάλι ένας ακόμη οριακός και τυχερός πόντος (άμυνα της Μπούις) των Ολλανδέζων τους χάρισε το σετ με 25-21. Το σετ κρίθηκε στα λάθη με την Εθνική να δίνει 8 εύκολους πόντους (5 λάθος σερβίς) και την Ολλανδία μόλις 2.

Και στο δεύτερο σετ η Εθνική ήταν μαχητική και διαβασμένη. Με την Στράντζαλη να ανεβάζει την απόδοσή της (6/10 επιθέσεις), την Εθνική να μειώνει τα λάθη της (3 έναντι 4 των Ολλανδέζων) και το σερβίς να δημιουργεί προβλήματα τα κορίτσια του Ναράνχο προηγήθηκαν με 11-7. Οι Ολλανδέζες έφεραν στα ίσια το σετ (12-12) και με αποτελεσματική επίθεση (59%-41%) είχαν πέντε σετ μπολ (24-19) στην διάθεσή τους. Η Εθνική όμως δεν το έβαλε κάτω. Με αντεπίθεση διαρκείας πήγε το σετ με μπλοκ της Βλαχάκη στον πόντο (23-24) και στην επόμενη φάση είχε διπλή χαμένη κόντρα επίθεση με την ακραία της Θέτιδας.

Στο τρίτο σετ η Εθνική άδειασε από ενέργεια και οι Ολλανδέζες δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Προηγήθηκαν 8-3 με τον Ναράνχο να αλλάζει πάσα (Παπαφωτίου αντί Χριστοδούλου) στο 14-7 προσπαθώντας να αλλάξει το ρυθμό της ομάδας. Η Ολλανδία κυριάρχησε σε όλους τους τομείς για να τελειώσει το σετ με την μέγιστη τιμή της διαφοράς (+13) στο 25-12.

Διαιτητές: Σαρίκαγια (Τουρκία), Κόβαλτσουκ (Ρουμανία).

Τα σετ: 25-21, 25-23, 25-12 σε 78′.