Το “ταξίδι” της ΑΕ Καρίτσας στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας ολοκληρώθηκε για τους “κιτρινόμαυρους” που γνώρισαν την ήττα με 1-2 από τον Πανσερραϊκό, το βράδυ της Κυριακής, στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης, σε αναμέτρηση για τη 2η φάση της διοργάνωσης. Οι Καριτσιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 22′ από πέναλτι του Γκούρτσα (σε ανατροπή του Ομπούσου από τον Κωτσιόπουλο), όμως ισοφάρισαν στο 75′ με σουτ του Αλεξίου. Ο Πανσερραϊκός όμως ήταν αυτός που “χαμογέλασε” στο τέλος καθώς ο Γκούρτσας στο 86′ με κεφαλιά “έγραψε” το τελικό 1-2, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του. Το katerinisport.gr, η πρώτη αθλητική ιστοσελίδα της Πιερίας, σας έδωσε τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε, λεπτό προς λεπτό, την εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΑΕ Καρίτσας – Πανσερραϊκός 1-2 (75′ Αλεξίου σουτ – 22′ και 86′ Γκούρτσας πέναλτι και κεφαλιά)

250-300 θεατές στις κερκίδες του Α’ ΔΑΚ Κατερίνης

Σέντρα στον αγώνα

5′ Σε αντεπίθεση για την ΑΕ Καρίτσας ο Γκίκα επέλεξε, αντί να μοιράσει σε έναν από τους Αλεξίου και Κυρτέγο να δοκιμάσει ο ίδιος να νικήσει τον Γιαννακίδη, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

9′ Ο Αλεξίου δε μπόρεσε να πιάσει καλά το σου από το ημικύκλιο της περιοχής καθώς πιέστηκε από αντίπαλο που αλλοίωσε την πορεία της μπάλας και έτσι, δεν προέκυψε κίνδυνος για τον Γιαννακίδη.

22′ Ο Πανσερραϊκός κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κωτσιόπουλου στον Ομπούσου. Ο παίκτης της ΑΕ Καρίτσας τιμωρήθηκε και με κίτρινη κάρτα.

23 Ο Γκούρτσας ευστόχησε στο πέναλτι και έκανε το 0-1 για τον Πανσερραϊκό.

34′ Κίτρινη κάρτα ο Ζέρης του Πανσερραϊκού.

35′ Μετά από σέντρα από αριστερά, ο Αλεξίου με κεφαλιά προς τα πίσω έβγαλε τον Συρράκο σε θέση βολής, αυτός έκανε το σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιαννακίδη και στη συνέχεια ο Κυρτέγος δε μπόρεσε να βρει τη μπάλα με προβολή.

44′ Κίτρινη κάρτα ο Τροΐρης, της ΑΕ Καρίτσας.

45′ Ο Αλεξίου έγινε κάτοχος της μπάλας αρκετά έξω από την περιοχή του Πανσερραϊκού, πρόλαβε τον εξερχόμενο Γιαννακίδη και επιχείρησε να στείλει τη μπάλα στο άδειο τέρμα αλλά το σουτ του έφυγε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Τέλος α’ μέρους.

Έναρξη β’ μέρους.

46′ Στον αγώνα ο Πέτρου αντί του Κιουσεκτσίδη, για τον Πανσερραϊκό.

56′ Ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ του Ομπόσου έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Ράντος.

57′ Λουίς Φερνάντο αντί Κυρτέγου στην ΑΕ Καρίτσας.

65′ Σέντρα του Γκίκα από δεξιά, δε μπόρεσε να βρει τη μπάλα με το κεφάλι ο Αλεξίου μέσα από τη μικρή περιοχή.

75′ ΓΚΟΛ! 1-1: Ο Κωτσιόπουλος έβγαλε μπαλιά προς τον Αλεξίου, αυτός προχώρησε, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Γιαννακίδη, κάνοντας το 1-1.

76′ Μπίλης αντί Παπαβασιλείου, για τον Πανσερραϊκό.

79′ Συρτό σουτ του Οικονόμου από δεξιά, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννακίδη, που ήλεγχε τη μπάλα.

83′ Δημητρουλόπουλος στη θέση του Οικονόμου, για την ΑΕ Καρίτσας.

86′ ΓΚΟΛ! 1-2: Ο Ζέρης έβγαλε μια σέτρα από αριστερά και ο αφύλακτος Γκούρτσας που βρισκόταν λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ράντου, κάνοντας το 1-2.

87′ Μητράκας στον αγώνα, στη θέση του Λαγδάρη, για την ΑΕ Καρίτσας.

90′ Γυριστό σουτ του Συρράκου, η μπάλα έφυγε άουτ.

90’+ Και ο Κασμερίδης στον αγώνα, για τον Πανσερραϊκό, στη θέση του Γκούρτσα.

Τέλος αγώνα. Αποκλεισμός για την ΑΕ Καρίτσας.

ΑΕ Καρίτσας (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Ράντος, Καραγκούνης, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Λαγδάρης, Τροΐρης, Γκίκα,
Οικονόμου, Συρράκος, Κυρτέγος, Αλεξίου.
Στον πάγκο: Δημητρουλόπουλος, Στίκος, Λουίς Φερνάντο, Γαλάνης, Μητράκας, Παπαϊωάννου, Χατζηαργυρίου.
Πανσερραϊκός (Νίκος Νεντίδης): Γιαννακίδης, Μπάρδας, Ζέρης, Καστριτσέας, Πολύζος, Ζιώγας, Κουσεκτσίδης, Ψάλτης,
Παπαβασιλείου, Γκούρτσας, Ομπόσου.
Στον πάγκο: Σαρέικος, Σοφιανός, Μπίλης, Τέμζερης, Πέτρου, Κ. Τριανταφύλλου. Κασμερίδης.

Διαιτητής: Μπουτσίκος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Μποζατζίδης, Χατζηβασιλείου (Μακεδονίας)