Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 52-77 από τον Πιερικό Αρχέλαο, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος εμφανίστηκε σαφώς πιο έτοιμος από τον Βαφύρα, μετά έβδομο λεπτό πήρε το προβάδισμα στο σκορ το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους και έφτασε σε μία δίκαιη και εύκολη επικράτηση. Στον αντίποδα, ο Βαφύρας έδειξε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ότι θα έχει τον έλεγχο χάρη στην εμπειρία και την ποιότητα των παικτών του, ωστόσο απώλεσε την συγκέντρωσή του και σε συνδυασμό με την αστοχία βρέθηκε σε θέση κυνηγού από νωρίς και με την κόπωση στην συνέχεια, βγήκε από νωρίς εκτός διεκδίκησης της νίκης.

Αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης και για τις δύο ομάδες, με τον Βαφύρα να ξεφεύγει για πρώτη φορά στο σκορ χάρη σε ένα σερί πόντων με 13-8 (4’ 49”) και τον Πιερικό Αρχέλαο να απαντά με τον ίδιο τρόπο, ισοφαρίζοντας στους δεκατρείς στο 5’ 32”. Στο 8’ 16” ο φιλοξενούμενος ξέφυγε με έξι (16-22) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-25.

Στο 10’ 22” η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο, με την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 18-28, ωστόσο ευστοχώντας μόλις σε μία προσπάθεια εντός πεδιάς στα απόμενα 7’ 18”, έδωσε την ευκαιρία στον επίσης άστοχο γηπεδούχο να μειώσει σε 27-31 στο 14’ 26”. Οι παίκτες του Θανάση Τοπούζη διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμά τους φτάνοντας το στους δώδεκα πόντους (27-39) στο 18’ 23” και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 30-39.

Ο Βαφύρας συνέχισε να είναι άστοχος και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, σκόραρε μόνο από τη γραμμή των βολών στα πρώτα 8’ 13” και ο φιλοξενούμενος εκτόξευσε τη διαφορά στους είκοσι έναν (33-54) στο 27’ 21”, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 41-60 υπέρ του Πιερικού Αρχέλαου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Πιερικό Αρχέλαο να φτάνει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 52-77.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 18-25, 30-39, 41-60, 52-77.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Σκέντος 3 (1), Ευαγγελόπουλος Ν. 6 (2), Μπατζάκης 9 (1), Λαγαμτζής 4, Σιώκας 3, Στεφάνου 5, Ζαρκανέλλας 4, Στεφανίδης 12, Μαρινόπουλος 2, Ευαγγελόπουλος Ε. 2, Γερομιχαλός.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Ρέντζος 7, Μυλοβιανός 5 (1), Τσαλμπούρης, Τζιοβάρας 5, Μαλαματίδης, Ζησόπουλος 26 (4), Πολυχρόνης 5, Φανούλης 7 (1), Ζαρκανέλλας 2, Παπαπέτρου 9 (3), Κουπάντσης, Χατζηαγοράκης 11 (2).