Ο Εργόναθλος επικράτησε με 46-42 του ΑΟΚ Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν ξεκίνησε η αναμέτρηση και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε σε 8-6 υπέρ του Εργόναθλου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να προηγείται στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με 16-15.

Αμφίρροπο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν το σκορ και τον ΑΟΚ Βέροιας να προσπερνά και να προηγείται με 28-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Εργόναθλος κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 46-42.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 8-6, 16-15, 28-30, 46-42.

ΜΠΑΣ Εργόναθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Ζοϊτσούδης 11 (2), Αρκούδας 3 (1), Νάτσιος, Δαμιανίδης 2, Γιαμλατζίδης 4, Κουσιδώνης 3, Γιαννακούλης 2, Πεχλιβανίδης 2, Εκμετσόγλου 6, Δαμακούδης, Πολυχρονίδης 12 (1).

ΑΟΚ Βέροιας (Τριχόπουλος): Δάνης, Γκίτκος 2, Αβραμίδης 8 (2), Ιωαννίδης 6, Σαραντόπουλος, Τριχόπουλος 3, Χρήστου 6 (2), Χαραλαμπίδης 15 (1), Αράπογλου 2.