Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 74-71 του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να ολοκληρώνεται με 16-14 υπέρ της ΚουΠα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να είναι η ομάδα που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 30-32.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του αγώνα με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά και τους παίκτες του Θωμά Τσάτση να προηγούνται με 54-53.

Με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο με την ΚουΠα Κιλκίς να φτάνει στη νίκη με το τελικό 74-71.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Καψίδης.

Δεκάλεπτα: 16-14, 30-32, 54-53, 74-71.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Δαγκλιάρης, Ποζίδης 8 (1), Κώττης 1, Ψωμιάδης, Υφαντίδης 2, Χοτουμανίδης 10, Τσουλφαΐδης 2, Πατσούρης 8, Μουστάκας 17 (2), Σιδηρόπουλος 26 (1).

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Γεράσης 2, Τακουτής, Ντάβλης, Ντάμτσης 3, Παύλου 6, Γραμπατζίδης 7, Χαριτόπουλος 25 (2), Τσαρούχας 20 (1), Χατζηλεμονιάς, Μηνταρίδης 5, Μούτσα 3 (1).