Το γκολ του Απόστολου Βέλλιου που μείωσε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν το 600ό που πετυχαίνει στην ιστορία του στην Α’ Εθνική/Super League ο Ατρόμητος. To πρώτο το σημείωσε ο αείμνηστος Στέλιος Σκευοφύλαξ με φάουλ στις 17 Σεπτεμβρίου 1972.

Τώρα ο Ατρόμητος έχει 601 γκολ υπέρ και 690 κατά σε 591 αγώνες, υπολογίζοντας όλους τους αγώνες φυσικά και τα πλέι οφ.

38 παιχνίδια αήττητος…
Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την τρίτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια φέτος και έφτασε τα 38 διαδοχικά αήττητος. Μόνο ο Ολυμπιακός έχει πλέον καλύτερη επίδοση στην ιστορία της Α’ Εθνικής/Super League, με 58 αγώνες χωρίς ήττα από το 1972 ως το 1974. Ο ΠΑΟΚ είχε πιάσει τον Παναθηναϊκό, που έχει 37 παιχνίδια ρεκόρ, και τώρα τον ξεπέρασε.

Γλύτωσε το πάθημα του 2016…
Το γκολ του Κρέσπο στις καθυστερήσεις χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ, που κινδύνευε να χάσει τρίποντο σε αγώνα που βρέθηκε να κερδίζει με δύο γκολ. Κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί – και τελικά δεν συνέβη – από τις 28 Νοεμβρίου 2016, όταν ο ΠΑΟΚ, αν και είχε προηγηθεί 2-0, στην Τούμπα μάλιστα, έχασε τελικά 3-4 (3’ Ροντρίγκες, 27’ Κουλούρης, 69’ Μουστακίδης – 56’ Λε Ταλέκ, 74’ Ούμπιδες, 86’ Παπαδόπουλος, 90’ Τόνσο)! Από ποιόν λέτε; Από τον Ατρόμητο. Από τότε δεν έχει ξανασυμβεί να μην νικήσει σε παιχνίδι που βρέθηκε με δύο γκολ μπροστά.

Μόνο ο ΠΑΟΚ το κάνει στο Περιστέρι τα τελευταία χρόνια…
Μετά από δυόμισι χρόνια ομάδα έβαλε στο Περιστέρι δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε αγώνα της Super League. Και αυτή ήταν στις 5 Απριλίου 2017, όταν πάλι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και νίκησε με 2-0 (2′ Μπίσεσβαρ, 38′ Κουλούρης).

Μάλιστα αυτά τα δύο παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ είναι τα μοναδικά τα τελευταία δέκα σχεδόν χρόνια, που ομάδα βάζει δύο γκολ στο Περιστέρι στον Ατρόμητο στο πρώτο ημίχρονο. Η αμέσως προηγούμενη ομάδα που το είχε καταφέρει ήταν ο Άρης, τον Ιανουάριο του 2010. Στα χρόνια της Super League μόλις έξι φορές ο Ατρόμητος έχει δεχτεί στο πρώτο ημίχρονο δύο γκολ και ποτέ περισσότερα. Μόνο μια φορά απέφυγε την ήττα, το 2006 από τον ΟΦΗ.

Οι αγώνες που ο Ατρόμητος έχει δεχτεί στην έδρα του δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο:

• 20.08.2006 Ατρόμητος – ΟΦΗ (0-2) 2-2
  • 02.12.2007 Ατρόμητος – Ολυμπιακός (0-2) 1-3
  • 02.02.2008 Ατρόμητος – Ξάνθη (0-2) 2-3
  • 05.01.2010 Ατρόμητος – Αρης (0-2)  0-3
  • 05.04.2017 Ατρόμητος – ΠΑΟΚ (0-2) 0-2
  • 14.09.2019 Ατρόμητος – ΠΑΟΚ (1-2) 2-3

Πηγή: Super League