Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 63-76 από την Πυλαία, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος παρατάσσοντας ένα άκρως νεανικό σύνολο, καθώς η μεγαλύτερη σε ηλικία παίκτρια του στον σημερινό αγώνα ήταν μόλις δεκαεννέα ετών, παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός για περισσότερα από τριάντα πέντε λεπτά, ωστόσο δεν τα κατάφερε απέναντι σε μία εκ των ισχυρότερων ομάδων της κατηγορίας, γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Κυπέλλου αφήνοντας παρ’ όλα αυτά εξαιρετικές εντυπώσεις ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Πιερικό Αρχέλαο να παίρνει το προβάδισμα από το εικοστό δευτερόλεπτο, να προηγείται έως και με τέσσερις (7-3) στο 3’ 06”, την Πυλαία να ισοφαρίζει στους εννέα πόντους (4’ 03”), να περνά μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο 6’ 45” με 12-13 και να το ολοκληρώνει με το υπέρ της 18-20.

Αποδίδοντας εξαιρετικά στην άμυνα, οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου, κράτησαν χωρίς σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο την Πυλαία για 5’ 26” και προηγήθηκαν εκ νέου, αυτήν τη φορά με 31-20 στο 15’ 19”. Στην συνέχεια η φιλοξενούμενη πήρε τον έλεγχο στα χέρια της, μείωσε σε 34-31 στο 17’ 54” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους τριάντα πέντε πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις παίκτριες της Χρύσας Λίτσου να σημειώνουν ένα επιμέρους 2-7 και να προηγούνται με 36-42 στο 22’ 03”. Ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε στα επόμενα πενήντα επτά δευτερόλεπτα σε 41-42. Η Πυλαία άνοιξε ξανά στην ψαλίδα της διαφοράς, αυτήν τη φορά στους επτά πόντους (43-50) στο 26’ 17”, η αντίδραση ήρθε ξανά από το γηπεδούχο και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 52-55.

Ο Πιερικός Αρχέλαος προσπέρασε στο σκορ για τελευταία φορά στο 32’ 38” (57-56), με την Πυλαία να σημειώνει στην συνέχεια οκτώ αναπάντητους πόντους και να αποσπάται ξανά στο σκορ με 57-64 σε ένα κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης (34’ 31”) κι έχοντας πλέον -εκτός της εμπειρίας- και την ψυχολογία σύμμαχο πήραν τη νίκη και την πρόκριση για την 3η αγωνιστική της Α’ φάσης με το τελικό 63-76, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας το νικητή του ζευγαριού ΜΕΝΤ – ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης στις 29 Σεπτεμβρίου.

Διαιτητές: Γκέκας – Γιατρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 18-20, 35-35, 52-55, 63-76.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 3, Κογκετσίδου 2, Κιολέογλου 15 (3), Μάντζου 12 (2), Καρανικόλα 2, Δημολιού, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα 16 (1), Καρατάσιου 12 (1), Παπαζιώγα, Καζαναράκη 1, Μάντη.

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Χρυσοστομίδου 1, Αντωνιάδου 18 (2), Αρσένογλου 3 (1), Γράψα 12 (1), Αδάμου 19, Τζιαμπάζη 3 (1), Πετρίδου 9 (1), Παπαρδέλα 2, Ρέλη 9, Πουλάκη.