Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 62-49 του ΑΟΚ Βέροιας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να είναι η ομάδα που βρήκε περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα και προηγήθηκε με 17-13 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να διευρύνει το προβάδισμά του στους οκτώ πόντους και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 32-24.

Και το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, αλλά και πάλι οι παίκτες του Βασίλη Αγγέλη ήταν αυτοί που, έστω και οριακά, κατάφεραν να σημειώσουν περισσότερους πόντους και να προηγηθούν με 47-36.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άθλος Αλεξάνδρειας διατήρησε και διαχειρίστηκε το προβάδισμά του, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 62-49.

Διαιτητές: Μητώνας – Χάνος.

Δεκάλεπτα: 17-13, 32-24, 47-36, 62-49.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Γεράσης, Τακουτής 2, Ντάμτσης 2, Παύλου 7, Γιαμπατζίδης 6, Χαριτόπουλος 15, Στακτάρης 2, Τσαρούχας 16 (3), Χατζηλεμονιάς, Μηντζαρίδης 12, Ντάβλης.

ΑΟΚ Βέροιας (Τριχόπουλος): Στογιαννόπουλος, Καραθανάσης 2, Γκίτκος, Ντουλαβέρης 2, Αβραμίδης 12 (4), Ιωαννίδης 5 (1), Αράπογλου 2, Τριχόπουλος 11 (2), Χρήστου, Χαραλαμπίδης 15 (1).