Ο Εργόναθλος επικράτησε με 57-56 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΚΣΕΜ.

Καλύτερα μπήκε ο γηπεδούχος στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 15-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αλεξάνδρεια ισορρόπησε το παιχνίδι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Εργόναθλο να προηγείται με 27-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου διεύρυναν το προβάδισμά τους, με το σκορ να διαμορφώνεται στην ολοκλήρωσή του σε 45-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο παραλίγο να είχαμε την ανατροπή, καθώς οι παίκτες του Θοδωρή Τσάτσα εκμεταλλεύθηκαν τα συνεχόμενα λάθη του γηπεδούχου και μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην τελευταία επίθεση του αγώνα, με τον Εργόναθλο να επικρατεί με 57-56 και να κάνει το δύο στα δύο.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 15-10, 27-21, 45-35, 57-56.

ΜΠΑΣ Εργόναθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Ζοϊτσούδης 21 (4), Αρκούδας 4, Δαμιανίδης 6, Γιαμπατζίδης 3 (1), Κουσιδώνης 2, Παπαδημητρίου 1, Γιανακούλης, Πεχλιβανίδης, Εκμετσόγλου 3, Δαμακούδης 2, Τσαπάρας, Πολυχρονίδης 15 (3).

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Πουαρίδης, Κυριακού 3 (1), Μουλγκέτσι, Γιοβανόπουλος Δ. 11 (3), Παντοφλίδης 5 (1), Παπαγερίδης 13 (1), Γιοβανόπουλος Φ., Καρκάρας 14 (2), Νταμτσιόπουλος, Καραγιάννης 9, Οικονομόπουλος 1, Τζιντζόγλου.