Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε στην παράταση με 82-85 από τον Βαφύρα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΚΣΕΜ.

Ο Βαφύρας μπήκε δυνατά στο αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 0-9 στο πρώτο τρίλεπτο, ωστόσο η ΑΚΕ Πιερίας, με τη μαχητικότητα που τη διακρίνει, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει μία διαφορά εννέα πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο δε διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση, εκεί όπου ο Βαφύρας κατάφερε να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Βαφύρα να σημειώνει εννέα πόντους στα πρώτα 3’ 07” και την ΑΚΕ Πιερίας να μένει χωρίς σκορ για 3’ 34”. Στην συνέχεια, οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς κατάφεραν να μειώσουν σε 12-13 στο 6’ 23” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 16-19 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Στο 11’ 28” η ΑΚΕ Πιερίας πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (21-20) ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα προηγήθηκε με τρεις πόντους (23-20). Οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή απάντησαν με έντεκα αναπάντητους πόντους (23-31, 14’ 36”). Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου η ομάδα της Κατερίνης όχι μόνο μείωσε τη διαφορά, αλλά κατάφερε οι παίκτες των δύο ομάδων να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες στους τριάντα επτά πόντους.

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ΑΚΕ Πιερίας να σημειώνει ένα σερί δώδεκα πόντων και να ξεφεύγει με 52-44 στο 27’ 16” και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος διατήρησε την υπέρ της διαφορά στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τον Βαφύρα να μειώνει σε 62-60 στο 24’ 47” χάρη σε ένα σερί επτά πόντων. Η ΑΚΕ Πιερίας διατήρησε το προβάδισμά της έως και 21,7” πριν τη λήξη, σημείο στο οποίο ο Βαφύρας πέρασε ξανά μπροστά, μετά από 16’ 06”,  με 69-70. Ωστόσο, η ΑΚΕ Πιερίας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τρίποντο στην εκπνοή έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (72-72).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με την ΑΚΕ Πιερίας να διατηρεί το προβάδισμα έως και το 43’ 06”, σημείο στο οποίο ο Βαφύρας ανέκτησε το προβάδισμα (79-80), το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 82-85.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 16-19, 37-37, 54-45, 72-72 (κ.α.), 82-85.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Προβατίδης, Κυπαρίσσης, Παπάς, Γκιουλμπασάνης 4, Ξαφένιας 32 (7), Αντωνίου 5 (1), Λυκίδης 22 (1), Ίτσιος 10 (1), Μπίνος, Πιτσιάβας 9 (1).

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Σκέντος, Τσιμήτρης, Μπατζάκης 16 (1), Λαγαμτζής 8, Σιώκας 2, Στεφάνου 16 (2), Ντακαρέλας 11 (2), Στεφανίδης 21, Μαρινόπουλος 8, Ευαγγελόπουλος 3 (1).