Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 72-66 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκις, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΚΣΕΜ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η ΚουΠα Κιλκίς ήταν κυρίαρχη στο παρκέ, κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ και προηγήθηκε με 20-9 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ισορρόπησε το παιχνίδι, με τους παίκτες του Θωμά Τσάτση ωστόσο, να διευρύνουν το προβάδισμά τους και να προηγούνται στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 37-23.

Η φιλοξενούμενη κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να ανατρέψει την κατάσταση σημειώνοντας είκοσι τρεις πόντους, ωστόσο η γηπεδούχος παρέμεινε μπροστά στο σκορ διατηρώντας μία διαφορά πέντε πόντων στην ολοκλήρωσή του (51-46).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με την ΚουΠα Κιλκίς να διαχειρίζεται το προβάδισμά της και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 72-66.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Καψίδης.

Δεκάλεπτα: 20-9, 37-23, 51-46, 72-66.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Τσάτσης 2, Δαγκλιάρης, Ποζίδης 7 (2), Ψωμιάδης 3, Χοτουμανίδης 9, Τσουλφαΐδης 5 (1), Πατσούρης 7 (1), Μουστάκας 15, Μπαξεβάνης 3 (1), Σιδηρόπουλος 21 (2).

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Πουαρίδης, Τζιντόγλου, Νταμτσόπουλος 7, Γιοβανόπουλος 5 (1), Οικονομόπουλος 2, Παπαγερίδης 20 (3), Γιοβανόπουλος 8 (2), Καρκάρας 14, Πρόιος 1, Καραγιάννης 9, Μουλγκέτσι Α., Μουλγκέτσι Ο.