O ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από την πολωνική Σκρα Μπελχάτοφ στον πρώτο αγώνα της Β΄προκριματικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ που έγινε στο PAOK Sports Arena.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν την προσπάθεια τους απέναντι σε ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης αλλά δεν κατάφερε να είναι είναι ανταγωνιστικός και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ που δεν αφήνει περιθώρια πρόκρισης στη φάση των ομίλων. Παρόλα αυτά ο δικέφαλος θα προσπαθήσει για το θαύμα της πρόκρισης στη ρεβάνς που θα γίνει την Κυριακή στην Πολωνία. Εκεί ο ΠΑΟΚ θα χρειαστεί νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ των 15 πόντων.

Με τον Σρέτσκο Λίσινατς και τον Μπαρτόζ Κούρεκ να εντυπωσιάζουν στην επίθεση και τον Αρεντινό Ουριάρτε στην πάσα μόνο για τα δύο πρώτα σετ η ομάδα του Φιλίπ Μπλέιν ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς και πήρε τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ πάλεψε για το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα, ήταν κοντά μέχρι τον 20ο πόντο του 3ου σετ αλλά σε καμία περίπτωση δε μπήκε στη θέση του οδηγού.

Ο δικέφαλος μπορεί να ηττήθηκε αλλά πάλεψε όσο μπορούσε απέναντι σε μία άκρως ανταγωνιστική και υπερπλήρης ομάδα που έχει πρωταγωνιστικούς στόχος όχι μόνο στη φάση των ομίλων αλλά και μέχρι το φάιναλ-4. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη μπορεί να μην δέχτηκε άσσους αλλά από την υποδοχή έως την ανάπτυξη οι ταχύτητες ήταν χαμηλές και οι επιλογές περιορισμένες και η ήττα ήρθε φυσιολογικά. Στα δύο πρώτα σετ πασαδόρος έπαιξε ο Πέτκοβιτς και στο τρίτο ο Τερζής, ενώ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Σακόγλου, Σωτηρίου με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γκόρεν Ρόι (Ισραήλ), Ιβάν Λαζάρεβιτς (Σερβία)