Η ΚουΠα Κιλκίς ηττήθηκε με 55-73 από τον ΑΟΚ Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 5η και τελευταία αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η ολοκλήρωση του οποίου βρήκε τον ΑΟΚ Βέροιας να προηγείται με βραχεία κεφαλή (13-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος πήρε στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 26-34.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Γιώργου Τριχόπουλου να σημειώνουν είκοσι πέντε πόντους κι εκτοξεύοντας τη διαφορά στους είκοσι ένα, προηγήθηκαν με 38-59.

Η γηπεδούχος ισορρόπησε το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΑΟΚ Βέροιας να διατηρεί σε σταθερό επίπεδο το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 55-73, με τη γηπεδούχο ωστόσο να παίρνει την πρόκριση για το Final Four του θεσμού, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΓΕ Πιερίας.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 13-14, 26-34, 38-59, 55-73.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Δαγκλιάρης 3 (1), Ποζίδης 8, Σκάλε 2, Ψωμιάδης 4, Υφαντίδης 6, Τσουλφαΐδης 7, Πατσούρης 10 (1), Μουστάκας 10, Μπαχτσεβάνης 3, Κώττης 2.

ΑΟΚ Βέροιας (Τριχόπουλος): Ουσουλτζόγλου 13 (2), Καραθάνος 11 (2), Γκίτκος 5 (1), Ντουλαβέρης 3, Αβραμίδης 3 (1), Ιωαννίδης 15 (2), Κασάμπαλης 2, Τριχόπουλος 5 (1), Χρήστου 3 (1), Χαραλαμπίδης 13 (2).