Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 78-70 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για την 5η και τελευταία αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Θεαματικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν σαράντα έξι πόντους και τον Άθλο Αλεξάνδρειας να προηγείται με 26-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα των ομάδων έπεσε, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 41-32.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με το γηπεδούχο να διευρύνει το προβάδισμά του και να προηγείται με 63-51.

Ισορροπημένο παρέμεινε το παιχνίδι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να διατηρεί την υπέρ του διαφορά και να φτάνει στη νίκη με 78-70 και να διασταυρώνει στον ημιτελικό του Final Four με τον Πιερικό Αρχέλαο.

Διαιτητές: Ντόγκας – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 26-20, 41-32, 63-51, 78-70.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Μούτσα 5 (1), Τακουτής, Ντάμτσης, Παύλου 12 (2), Γιαμπατζίδης 10 (2), Χαριτόπουλος 3, Νοτόπουλος, Τσαρούχας 31 (2), Χατζηλεμονιάς 2, Μηντζαρίδης 15, Ντάβλης.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Μουγκλέτσι, Γιοβανόπουλος Φ. 2, Οικονομόπουλος, Πουαρίδης, Τζιντζόγλου 2, Νταμτσιόπουλος 2, Γιοβανόπουλος Δ. 14 (2), Παντοφλίδης 11 (1), Παπαγερίδης 14 (1), Καρκάρας 16 (2), Πρόιος 7, Αλμπάνης 2.