Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 58-79 του Σκυδραϊκού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΚΕ Πιερίας πραγματοποίησε ένα πολύ κακό ξεκίνημα έμεινε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και όσες φορές προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, αντιμετώπισε την αντίδραση του εξαιρετικού Σκυδραϊκού, ο οποίος πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση και πήρε δίκαια τη νίκη, έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Σκυδραϊκό να προηγείται με 0-13 στο 3’ 49” και την ΑΚΕ Πιερίας να μένει χωρίς σκορ για 4’ 06”. Ο φιλοξενούμενος έφτασε τη διαφορά στους δεκαέξι πόντους (5-21) στο 5’ 22” με τους παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς να βγάζουν αντίδραση μειώνοντας σε 15-23 στο 7’ 42” και το πρώτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-30, χάρη σε ένα επιμέρους 2-7 του Σκυδραϊκού.

Μετά από ένα ισορροπημένο και ιδιαίτερα παραγωγικό πρώτο δίλεπτο (25-34) στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σκυδραϊκός προηγήθηκε ξανά με δεκαέξι (25-41) στο 14’ 43” χάρη σε ένα σερί επτά πόντων. Η ομάδα της Κατερίνης σημείωσε οκτώ αναπάντητους πόντους μειώνοντας σε 33-41 στο 18’ 14” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με 33-46.

Η ΑΚΕ Πιερίας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους επτά πόντους (41-48) στο 22’ 35”, ωστόσο ο Σκυδραϊκός είχε και πάλι την απάντηση. Έτρεξε ένα σερί έντεκα πόντων και εκτόξευσε τη διαφορά στους είκοσι (41-61) στο 27’ 16” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Ανέστη Κολοβού να προηγούνται με 47-64.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα αλλά ο Σκυδραϊκός δεν το επέτρεψε και διατηρώντας την υπέρ του διαφορά σε σταθερά επίπεδα έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 58-79.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 17-30, 33-46, 47-64, 58-79.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Προβατίδης 5, Κυπαρίσσης, Παπάς 9 (1), Γκιουλμπασάνης, Ξαφένιας 14 (4), Αντωνίου 4, Λυκίδης 17 (2), Πέτρογλου, Ίτσιος, Βαρούτας, Πατσιογιάννης, Πιτσιάβας 9 (2).

ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Κολοβός 20 (1), Χομένκο 12, Σημαιοφορίδης 19 (2), Τσανακτσίδης 11, Καραζέεβ 2, Καραϊσαρίδης 8 (2), Μουχτάρης 4, Δουλκερίδης 3 (1).