Ο Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς ηττήθηκε με 77-82 στην παράταση από τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λιτόχωρου Πύρρος Δήμας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κύλησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας είχε το προβάδισμα και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το υπέρ του 12-19.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το φιλοξενούμενο να διατηρεί το προβάδισμά στο σκορ στην ολοκλήρωσή του με 31-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Μέγα Αλέξανδρο Λεπτοκαρυάς ο οποίος όχι μόνο προσπέρασε στο σκορ, αλλά δημιούργησε και μία διαφορά έξι πόντων, καθώς προη΄γηθηκε με 51-45.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση καθώς η συμπλήρωση των σαράντα λεπτών τις βρήκε ισόπαλες στους εξήντα τρεις πόντους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ ευστοχίας, καθώς σημειώθηκαν συνολικά τριάντα τρεις πόντοι, με τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας να είναι αυτός που πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό 77-82.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 12-19, 31-34, 51-45, 63-63, 77-82.

ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς (Μπακάλης): Τσιώκας 11 (1), Γραβάνης, Μπουρδούβαλης 17, Αγοραστός Γ., Καρακικές, Καλαμαράς, Μάτος 2, Φακίτσας 3, Αγοραστός Ν. 25 (1), Μπακάλης 14 (3), Γουζέλης 5, Καρκάνας.

ΠΑΟΚ Αλμωπίας: Μπάτσος 19 (3), Νταούτι 24 (2), Αμανίδης 10 (1), Αβραάμ 5 (1), Τσαμτσίδης 7 (1), Τριανταφύλλου 17 (1).