Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 81-72 της Γουμένισσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Εδεσαϊκό να προηγείται με βραχεία κεφαλή στην ολοκλήρωσή του (19-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος ήταν καλύτερος, κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου το υπέρ του 40-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός, καθώς σημείωσε τριάντα δύο πόντους και δεχόμενος δώδεκα εκτόξευσε τη διαφορά στους είκοσι έξη πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 72-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Κοτλέα μείωσαν τη διαφορά, ωστόσο δεν κατάφεραν να ξαναμπουν στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Εδεσσαϊκό να κατακτά το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα για φέτος, με το τελικό 81-72.

Διαιτητές: Καραμανλής – Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 19-18, 40-33, 72-46, 81-72.

Εδεσσαϊκός ΣΚ (Ροδοβίτης): Πασιαλής, Σταμπουλής 6, Γάτσος 28 (1), Βλαδίκας, Αδάμ 10, Τσάμης 22 (1), Φώτογλου, Νάντσης, Πασχαλίδης, Ξυλουργίδης, Κεχαγιόγλου 15 (3).

ΑΟΚ Γουμένισσας (Κοτλέας): Αγγελοστογιάννης 16 (5), Καραφύλτσης 9 (2), Κώστας 19 (1), Τάσιος 3 (1), Τζιτζίδης 5 (1), Λιάπης 5, Καρατζιάς, Αντωνίου 15 (1), Καρακόλης.