Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Ρέντη, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη σπουδαία πρόκριση στο Γ’ προκριματικό γύρου του EHF Cup, επικρατώντας με 29-26 της Τιμισοάρα, σκορ με το οποίο ανέτρεψε την ήττα του πρώτου αγώνα στην Ρουμανία (31-29). Ο Θρύλος αγωνιζόμενος με ψυχή και πάθος και παρότι στο πρώτο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ, πήρε δύναμη από τον κόσμο του στις κερκίδες και ανέτρεψε την κατάσταση σφραγίζοντας πανηγυρικά την πρόκριση στην επόμενη φάση, όπου θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο κόντρα στον οποίο θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τους ομίλους. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα χρειαζόταν νίκη με τρία γκολ διαφορά ή με δυο αλλά με σκορ μικρότερο από αυτό του πρώτου αγώνα και κατάφερε να φτάσει στο στόχο της, πανηγυρίζοντας στο φινάλε μιας σπουδαίας βραδιάς για το ελληνικό χάντμπολ.  Από το γκολ του Δημήτρη Τζηρά στα 38:10 με το οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά, δεν… ξανακοίταξε πίσω και έχτισε το προβάδισμα χάρη στο οποίο σφράγισε το εισιτήριο για τον Γ’ προκριματικό γύρο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον αρχηγό του Ολυμπιακού, Κωνσταντίνο Τσιλιμπάρη να αποκρούσει με τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού το πέναλτι του Μαριάνοβιτς. Το σκορ άνοιξε στα 2:33 για λογαριασμό των φιλοξενούμενων με τον Πρίμπανιτς με τον Τζηρά να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 5ο λεπτό. Η Τιμισοάρα ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 1-3 στα 8:39 με τον Τζηρά να μειώνει σε 2-3. Στη συνέχεια ο Καβάρτσκι μείωσε σε 4-5 (12:20) με τους Ρουμάνους να ξεφεύγουν στο +3 για το 4-7 και τον Ολυμπιακό να βρίσκει δυο διαδοχικά γκολ με τους Τσίλη και Τζηρά για το 6-7 στη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου του αγώνα. Ο Τζηράς έχασε πέναλτι στα 16:00 και μαζί την ευκαιρία να μειώσει για τους Πειραιώτες στο 7-8. Οι Ρουμάνοι στη συνέχεια έφτασαν στο 6-9 και στο 7-10 με τον  Μάλλιο να μειώνει σε 8-10 στα 19:34 και σε 9-11 στα 22:40, με τρία διαδοχικά γκολ. Ο ίδιος παίκτης αστόχησε στη συνέχεια σε πέναλτι, με τον Τζηρά να μειώνει εκ νέου σε 10-12 στα 24:55, φεύγοντας πολύ γρήγορα στον αιφνιδιασμό και να γράφει το 11-12 με πέναλτι 4 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. O Χάρης Μάλλιος έγραψε το 12-13 (28:19), ο Μούγιτς το 13-14 (29:16) με τον Κιμπάνι να διαμορφώνει το 13-15 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με φοβερό γκολ του Λέμος, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός «ψαλίδισε» στο ελάχιστο τη διαφορά (14-15) ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και μετά το 14-16 που ακολούθησε ο Καρβάτσκι έγραψε το 15-16. Η πολυπόθητη ισοφάριση που κυνηγούσε ο Ολυμπιακός ήρθε με τον Άγγελο Τσίλη να πετυχαίνει το 16-16 (36:30), μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο του Θρύλου που υποστήριζε θερμά την ομάδα. Δυο λεπτά μετά (38:10) ο Δημήτρης Τζηράς έφυγε στον αιφνιδιασμό και έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό πετυχαίνοντας το 17-16! Στα 40:16 ο Χάρης Μάλλιος αύξησε στο +2 τη διαφορά υπέρ του Θρύλου για το 18-16, διευρύνοντας στο 3-0 το «ερυθρόλευκο» σερί. Η Τιμισοάρα βρήκε γκολ μετά από ώρα μειώνοντας σε 18-17 (42:29), αλλά ο Λέμος απάντησε άμεσα επαναφέροντας στην επόμενη επίθεση το +2 για το 19-17 (43:40). Ακολούθησε η εκ νέου μείωση του σκορ από την Τιμισοάρα (19-18) με το Λέμος να απαντάει και πάλι άμεσα για το 20-18.  Η διακύμανση του σκορ στο σημείο αυτό ακολουθούσε το ίδιο μοτίβο με την Τιμισοάρα να φτάνει στο 20-19 και τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο 21-19 με τον Τινκίρ αυτή τη φορά (47:10). Ο Ανδρέας Αραπακόπουλος αύξησε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +3 για το 22-19 στα 48:13 και ο Δημήτρης Τζηράς την επανέφερε στα 49:23 σε 23-20 αφού ενδιάμεσα είχαν μειώσει οι Ρουμάνοι. Ο εξαιρετικός Πάτρικ Λέμος μέσα σε πανδαιμόνιο με φοβερό σουτ αύξησε στο +4 το προβάδισμα γράφοντας το 24-20 με τον Σπίκιτς να πραγματοποιεί εντυπωσιακή απόκρουση στην επόμενη φάση. Οι Πειραιώτες είχαν αποκτήσει ρυθμό στο σημείο αυτό και με τον Δημήτρη Τζηρά ανέβασαν στα 5 γκολ τη διαφορά (25-20), οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Οι Ρουμάνοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 25-22 με δυο διαδοχικά γκολ του Σαντόεβατς, αρνούμενοι όπως ήταν φυσικό να… παραδώσουν τα «όπλα» ενώ απέμενε τόσος χρόνος  (53:16).  Ο Άρτουρ Καβάρτσκι στα 54:43 σταμάτησε αυτό το σύντομο σερί για το 26-22, αλλά στη συνέχεια η Τιμισοάρα πέτυχε άλλα δυο διαδοχικά γκολ με τους Μαριάνοβιτς και Βάντο συνεχίζοντας το… θρίλερ στο Ρέντη αφού πλησίασε σε 26-24! Ωστόσο ο Χάρης Μάλλιος με ένα παλικαρίσιο γκολ, ύστερα από περίτεχνη ενέργεια έγραψε το 27-24 στα 57:32. Μετά από αυτό το καθοριστικό τέρμα, ο Μάλλιος σκόραρε και πάλι για το 28-24 (58:40) που καθιστούσε τον Θρύλο το απόλυτο φαβορί για τη νίκη-πρόκριση. Ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 28-25 αλλά οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν άψογα την κατάσταση και κράτησαν την πρόκριση στα χέρια τους. Ο Δημήτρης Τζηράς, έβαλε το κερασάκι στην… τούρτα της πρόκρισης πετυχαίνοντας το 29-26 (59:53) το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Μπάσκοβιτς- Παλάσκοβιτς (Σλοβενία).
Παρατηρητής: Κοέν (Ισραήλ).

Δίλεπτα: 6-4.
Πέναλτι:
3/6-4/6.

Πεντάλεπτα: 2-4, 4-5, 6-7, 7-10, 9-12, 13-15 (ημ.), 14-16, 17-16, 19-18, 23-20, 26-22, 29-26.

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή (Γιώργος Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Μούγιτς 1, Μάλλιος 7, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπάγιος, Τινκίρ 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 3.

Πολιτέχνικα Τιμισοάρα: Μιλόσεβιτς 2, Τριφ, Νεάμτου, Βάρο 1, Πρίμπανιτς 3, Σαντόβεατς 7, Μπαμπασαφάρι, Μαριάνοβιτς 6, Σομλέα, Ιριμέσκου, Τσίμπαν 3, Φενίτσι 3, Ρούσου, Μπαικάν 1, Ναστάζιε..

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

O προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε μετά το ματς: «Θα ήταν κρίμα να πληρώσουμε το καλό τελευταίο δεκάλεπτο που κάναμε στη Ρουμανία καθώς εκεί δεν εκμεταλλευτήκαμε τη διαφορά που είχαμε και αντί να φύγουμε νικητές χάσαμε το παιχνίδι με δυο γκολ. Είμαι ευχαριστημένος για την πίστη και το πάθος που έδειξαν σήμερα τα παιδιά σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ακόμα και όταν έμειναν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και όταν στο δεύτερο προσπάθησε η Τιμιοσάρα να μας πλησιάσει στο σκορ.  Με όπλο το πάθος και την πίστη σε αυτά που είχαμε σχεδιάσει φτάσαμε σε μια νίκη σημαντική και για τον Ολυμπιακό και για το ελληνικό χάντμπολ. Θα προσπαθήσουμε να μείνουμε όσο το δυνατό περισσότερο στην Ευρώπη, θα είναι καλό για την ομάδα και αγωνιστικά και εξωαγωνιστικά. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την παρουσία του σήμερα στο γήπεδο και για την υποστήριξη».

Χάρης Μάλλιος: «Η ομάδα έδειξε μέταλλο και έβγαλε την ποιότητα που έχει. Ο Ολυμπιακός είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα και εμείς σαν Χάντμπολ παίρνουμε παράδειγμα από τα άλλα τμήματα που διακρίνονται στην Ευρώπη και φτάνουν σε κατακτήσεις ευρωπαϊκών τροπαίων. Εύχομαι να έχουμε υγεία και να φτάσουμε σε μια ακόμα διάκριση. Ελπίζω να έχουμε μια καλή κλήρωση και να μπούμε στους ομίλους για να διεκδικήσουμε περισσότερα πράγματα. Τέλος θεωρώ ότι ο κόσμος έπαιξε μεγάλο ρόλο στην ανατροπή, αφού στα  τα τελευταία 15 λεπτά το γήπεδο κόχλαζε και δεν μπορούσαμε να μην πάρουμε την πρόκριση».