Δυο πολύτιμους βαθμούς άφησε στο γήπεδο του Βατάν η ΑΕ Καρίτσας, η οποία, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Ατρόμητο Παλαμά. Οι Θεσσαλοί αιφνιδίασαν την ΑΕ Καρίτσας και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2′ με γκολάρα του Αλεξόπουλου, όμως η ομάδα του Αλέξανδρου Κούρτογλου ανέβασε την απόδοσή της, επέβαλε το ρυθμό της και έφερε “τούμπα” το ματς με γκολ του Γκίκα στο 35′ και του Αλεξίου στο 45′. Μάλιστα, οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν και πέναλτι στο 10′ με τον Κυρτέγο να στέλνει τη μπάλα άουτ, αλλά και πολλές ακόμη ευκαιρίες, με το 2-1 να φαντάζει λίγο για σκορ ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος, οι φιλοξενούμενοι… προειδοποίησαν ότι δεν είναι διατεθειμένοι να…καταθέσουν τα όπλα με το δοκάρι του Οικονόμου στο 51′. Η ομάδα της Πιερίας πήρε και πάλι τα ηνία, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, χωρίς όμως να μπορέσει να “κλειδώσει” το παιχνίδι με ένα τρίτο γκολ. Έτσι, ήλθε το 88′ οπότε ο Μπαντής εκμεταλλεύτηκε “σύγχυση” στην άμυνα των γηπεδούχων και με πλασέ “πάγωσε” το γήπεδο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Το “φιλμ” του αγώνα
2′ ΓΚΟΛ! 0-1: Ο Αλεξόπουλος με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στο “Γ” του Ράντου, κάνοντας το 0-1 με ένα απίθανο γκολ.

10′ Μετά από σέντρα του Τροΐρη, ο Λιάπης έβαλε το χέρι του μπροστά από τον Αλεξίου και βρήκε τη μπάλα, με τον διαιτητή να υποδεικνύει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κυρτέγος αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ, με αποτέλεσμα το 0-1 να παραμείνει.
15′ Πλασέ του Κατσιγιάννη από καλή θέση, έστειλε τη μπάλα άουτ.
24′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκίκα ο Κυρτέγος από κοντά “έπιασε” “αέρα”, και εν συνεχεία το σουτ του Ζαφειρίδη έφυγε άουτ, σε μια πολύ καλή στιγμή για τους Καριτσιώτες.
25′ Σουτ του Βουκομάνοβιτς, η μπάλα έφυγε άουτ.
32′ Μετά από σέντρα του Δημητρουλόπουλου ο Αλεξίου έπιασε την κεφαλιά, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας μπλόκαρε.
33′ Ο Τροΐρης έβγαλε πάσα στον Αλεξίου, αυτός έκανε τη παράλληλη σέντρα όμως ο Κυρτέγος έστειλε εξ επαφής με προβολή τη μπάλα άουτ.
34′ Σουτ του Ζάρρα, η μπάλα έφυγε άουτ.
35′ ΓΚΟΛ! 1-1: Ο Τροΐρης έβγαλε τη σέντρα και ο Γκίκα στο 2ο δοκάρι με σουτ έκανε το 1-1 για την ΑΕ Καρίτσας.
40′ Μετά από σέντρα του Τροΐρη, ο Κυρτέγος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
42′ Σουτ του Βουκομάνοβιτς, η μπάλα πέρασε άουτ.
45′ ΓΚΟΛ! 2-1: Ο Αλεξίου με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από πάσα Κυρτέγου, έκανε το 2-1 για τους Καριτσιώτες.
51′ Μακρινό σουτ του Οικονόμου, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του.
56′ Σουτ του Εκιζόγλου, μπλόκαρε ο Ράντος.
60′ Σουτ του Οικονόμου, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου.
61′ Ο Γκίκα εκτέλεσε το κόρνερ και ο Δημητρίου έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Κούτσικος μπλόκαρε.
65′ Κεφαλιά του Γκίκα, η μπάλα πέρασε άουτ.
73′ Σουτ του Κυρτέγου, η μπάλα έφυγε άουτ.
76′ Πλασέ του Αλεξίου, μπλόκαρε ο Κούτσικος
80′ Μετά από σέντρα του Κυρτέγου, ο Αλεξίου έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως έφυγε άουτ.
81′ Σουτ του Ζαφειρίδη, μπλόκαρε ο Κούτσικος.
83′ Σουτ του Κυρτέγου, ο Κούτσικος και πάλι μπλόκαρε.
86′ Σουτ του Ζαφειρίδη, η μπάλα έφυγε άουτ.
87′ Σουτ του Αλεξόπουλου, μπλόκαρε ο Ράντος.
88′ ΓΚΟΛ! 2-2: Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίχου, ο Μπαντής εκμεταλλεύτηκε “σύγχυση” στα καρέ της ΑΕ Καρίτσας και με προβολή “έγραψε” το 2-2.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Σαφούρης – Αργυρόπουλος με βοηθούς τους Αναστασιάδη και Βακουφτσής (Σερρών).

Κίτρινες κάρτες αντίκρυσαν ο Ζαφειρίδης (22′) της ΑΕ Καρίτσας και ο Λιάπης (23′) του Ατρόμητου Παλαμά.

ΑΕ Καρίτσας (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Ράντος, Ζαφειρίδης, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Λαγδάρης, Τροΐρης, Γκίκα (71′ Συρράκος), Δημητρουλόπουλος (64′ Οικονόμου), Βουκομάνοβιτς, Κυρτέγος, Αλεξίου.
Στον πάγκο: Μητράκας, Γαλάνης, Λουίς Αλμπέρτο, Παπαϊωάννου, Λυκούργος.
Ατρόμητος Παλαμά (Τάκης Παραφέστας): Κούτσικος, Εκιζόγλου (71′ Αντωνίου), Ζάρρας, Μπαντής, Οικονόμου, Βαγγελάκος, Κατσιγιάννης (78′ Θεοχάρης), Λιάπης (72′ Ζάγκος), Μικέ, Γ. Οικονόμου, Αλεξόπουλος.
Στον πάγκο: Σακελλαρίου, Πατσιαλής, Κοκκίδης, Μπασιάκας.