Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 76-68 από τον Αετό Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Αετό Κιλκίς αποδίδει εξαιρετικά στην επίθεση, καθώς σημείωσε είκοσι επτά πόντους και προηγήθηκε με 27-17.

Στο ίδιο ρυθμό συνέχισε ο γηπεδούχος και στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, οπού προηγήθηκε με 41-22. Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΚΕ Πιερίας ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να μειώσει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 43-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τους παίκτες του Χάρη Καμψιάδη να διατηρούν τη διαφορά στα όρια του διψήφιου και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους 54-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς προσπάθησαν να πετύχουν την ανατροπή, ωστόσο ο Αετός Κιλκίς διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και έφτασε στην Τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες με το τελικό 72-68.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 27-17, 43-32, 54-44, 72-68.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Καμψιάδης): Κόγιας 15, Ζύμπερι 9 (1), Γιαννώτας, Γκρέκος 1, Μαριοράκης, Βαϊτσούδης 10 (1), Χειρούλης, Μουρζίδης 22, Τσακλίδης 2, Μαργαριτίδης 3 (1), Τσαρίδης 10, Σαλονικίδης.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Προβατίδης 17 (2), Παπάς 2, Γκιουλμπασάνης 11, Ξαφένιας 13 (2), Αντωνίου 2, Λυκίδης 14 (1), Ίτσιος 7, Πιτσιάβας 2.