Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 52-42 του Απόλλωνα Καλαμαριά, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ξεκίνησε ιδανικά τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο Πρωτάθλημα, πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση, συνέχεια αυτής στο Κύπελλο κόντρα στην Πυλαία και επικράτησε δίκαια του Απόλλωνα Καλαμαριάς, έχοντας το προβάδισμα ανελλιπώς από το δέκατο πέμπτο λεπτό και μετά.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Πιερικό Αρχέλαο να σημειώνει το πρώτο καλάθι δεκατέσσερα δευτερόλεπτα μετά το τζάμπολ, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στην συνέχεια και το 2-0 να παραμένει μέχρι το 5’ 50”, σημείο στο οποίο ο γηπεδούχος σημείωσε το 4-0. Ο Απόλλων Καλαμαριάς έμεινε χωρίς σκορ για 6’ 35”, αλλά με ένα σερί έξι πόντων προσπέρασε με 4-6 στο 8’ 16” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους έξι πόντους.

Στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκάλεπτου οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά τέσσερις φορές (14-13). Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου σημειώνοντας εννέα αναπάντητους πόντους προηγήθηκαν με 21-13 στο 16’ 02” και πήγαν στα αποδυτήρια να την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 27-21.

Στο 21’ 44” η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (34-23), στο 27’ 08” στους δεκαπέντε (40-25) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 44-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, μείωσε σε 44-35 στο 34’ 59”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μένει χωρίς πόντο για 6’ 06”, ωστόσο στην συνέχεια αντέδρασε, δεν επέτρεψε στον Απόλλωνα Καλαμαριάς να πλησιάσει περισσότερο και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 52-42.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Μπούγλος.

Δεκάλεπτα: 6-6, 27-21, 44-29, 52-42.

ΣΦΚ ΠΙερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 2, Τελίδου 19 (3), Κιολέογλου, Μάντζου, Ντριστέλλα 6, Γκοτζαμάνη 2, Λάππα 3, Μπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα 7, Καρατάσιου 9 (1), Παπαζιώγα, Μυστρίδου.

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Καρακασίδου): Οικονόμου, Σιφναίου 2, Ιγγλέζου 5 (1), Παλάνη 2, Καλαντίδου 2, Μαϊδάτση, Ζηππίδου, Διαμαντοπούλου 14, Διαμαντίδου 11 (1), Καϊμακτσή 3, Φλώρου 3.