Του Γιάννη Σταυρουλάκη

Το Περιστέρι winmasters έκανε… καταστροφικό ξεκίνημα κόντρα στην Γκαζιαντέπ (18-2, 6:10) όμως ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή κι επικράτησε με 64-70 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League!

H ομάδα του Ηλία Ζούρου συνδύασε με τον καλύτερο τρόπο την επιστροφή της στην Ευρώπη έπειτα από 15 χρόνια, πανηγυρίζοντας τη νίκη στην έδρα της Γκαζιαντέπ, ολοκληρώνοντας το comeback.

Η Γκαζιαντέπ εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων και προηγήθηκε με 10-0 στο 2:48, παίρνοντας όλους τους πόντους από το δίδυμο των Κρόφορντ (6π.) και Χάγκινς (4π.). Ο Χρήστος Σαλούστρος σημείωσε τους πρώτους πόντους για το Περιστέρι winmasters μειώνοντας σε 10-2 όμως οι κακές επιλογές και τα λάθη των «κυανοκίτρινων» επέτρεψαν στους Τούρκους να προηγηθούν με +16, όταν ο Σάντερς έκανε το 18-2 στο 6:10 με 2/2 βολές. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Περιστεριώτες μέτρησαν 1/8 σουτ εντός πεδιάς, 1/5 δίποντα και 0/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-12 για την Γκαζιαντέπ που είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Ηλία Ζούρου βελτίωσε τα ποσοστά της στην επίθεση με μπροστάρη τον Σμιθ που πέτυχε 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο ενώ το τρίποντο του Στίβεν Γκρέι έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα για πρώτη φορά έπειτα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κάνοντας το 32-23 στο 14:19! Η Γκαζιαντέπ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-36 όμως το Περιστέρι μπήκε με το… γκάζι πατημένο, ο Γκρέι ήταν on fire και οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 10-0 για το 42-46 στο 22:42!

Η ομάδα των δυτικών προαστίων βελτίωσε την άμυνα της, δέχτηκε μόνο 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 52-56 στο 30′. Μάλιστα ο Μάικ Μόρισον ανέβασε τη διαφορά στο +7 (54-61)! Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση της Γκαζιαντέπ κι έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι μοίρασε 21 ασίστ αντί 15 της Γκαζιαντέπ, βελτίωσε την άμυνα του και από τους 25 πόντους της πρώτης περιόδου, δέχτηκε 39 στα επόμενα τρία δεκάλεπτα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στίβεν Γκρέι έδωσε το σύνθημα για την ανατροπή, σκοράροντας κρίσιμα τρίποντα και τελειώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους (1/2 βολ., 1/2 δίπ., 4/9 τρίπ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζαμάρ Σάντερς έμεινε στους 2 πόντους με 0/1 σουτ εντός πεδιάς σε 15:36.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Τον τίτλο μοιράζονται οι Σαλούστρος (11π., 6ριμπ.) και Σμιθ (13π., 5ασ.)

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου όπου το Περιστέρι έβαλε τις βάσεις για το comeback.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ:  To Περιστέρι την πρώτη περίοδο, η Γκαζιαντέπ τις επιδόσεις της στο φινάλε.

Διαιτητές: Μπαλντίνι – Σαράπα – Μπισουέλ.

Δεκάλεπτα: 25-12, 42-36, 52-56, 64-70.

Γκαζιαντέπ (Μάρκοβιτς): Κρόφορντ 16 (6/9 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Χατσίγιεβα 2 (7 ριμπάουντ), Χάγκινς 11 (7 ριμπάουντ, 8 λάθη, 3 κλεψίματα), Ογκούτ 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ουλουσόι 1, Ακιέλ, Τσίνκο 3, Γέλοβατς 11 (11/13 βολές), Σάντερς 2, Βασιλιάουσκας 10 (2).

Περιστέρι (Ζούρος): Μπλέικ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μόρισον 7, Σαλούστρος 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 3 (1/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Γόντικας 4, Γκρέι 15 (4/9 τρίποντα), Χάτσερ 9 (1), Σκορδίλης 2 (4 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (5 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Γκαζιαντέπ: 14/27 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 18/26 βολές, 35 ριμπάουντ (24+11), 15 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 14/26 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 18/25 βολές, 32 ριμπάουντ (24+8), 21 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 τάπες.

Πηγή: Gazzetta