Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με 52-66 από τον ΑΟΚ Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Πάνθηρες πλήρωσαν το επιθετικό τους black out στο διάστημα μεταξύ δέκατου πέμπτου και εικοστού πέμπτου λεπτού, με τον ΑΟΚ Βέροιας να αποκτά μία διαφορά η οποία αποδείχθηκε μη αναστρέψιμη και να φτάνει στη νίκη στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν στην κατηγορία.

Οι Πάνθηρες ήταν η ομάδα που σημείωσε το πρώτο καλάθι της αγωνιστικής περιόδου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ μετά από 1’ 47” αγώνα και προηγήθηκαν με 8-0 στο 3’ 59” αφήνοντας χωρίς σκορ τον ΑΟΚ Βέροιας για 4’ 16”. Ο φιλοξενούμενος, σημειώνοντας επτά αναπάντητους πόντους, μείωσε σε 8-7 στο 5’ 42”, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τους Πάνθηρες να προηγούνται με 16-12.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο και στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, σημείο στο οποίο η ομάδα της Ημαθίας έτρεξε ένα σερί δέκα πόντων και προηγήθηκε με 23-31 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν 10’ 05” χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός πεδιάς, γεγονός που εκμεταλλεύθηκε ο ΑΟΚ Βέροιας και ξέφυγε με 27-47 στο 17’ 20” και προηγήθηκε με στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 37-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Τριχόπουλου έφρασαν τη διαφορά στους είκοσι πέντε πόντους (37-62) στο 32’ 47” με τους Πάνθηρες να μην εγκαταλείπουν την προσπάθεια και να μειώνουν με ένα σερί δέκα πόντων σε 47-62 στο 35’ 49”, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 52-66 υπέρ του ΑΟΚ Βέροιας.

Διαιτητές: Ντόγκας – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 16-12, 23-31, 37-53, 52-66.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Παπαδόπουλος 3 (1), Κωνσταντόπουλος 4, Ιορδανίδης 3 (1), Μπούσμπουρας 4, Αδαμόπουλος 8, Κιρκιντζώτης 3, Ψαρρού 6, Καλαϊτσίδης 11 (3), Καρακασίδης 9 (1), Κουτσικάς, Μουρίκας, Σπαθάρας 1.

ΑΟΚ Βέροιας (Τριχόπουλος): Ουσουλτσόγλου 17 (2), Καραθανάσης 6, Γκίτκος 4, Αβραμίδης 7 (1), Ιωαννίδης 6, Τριχόπουλος 6 (1), Χρήστου, Χαραλαμπίδης 13, Κασάμπαλης 7.