Ο Αρχέλαος Savvidis Team επικράτησε με 25-24 των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Σε ένα κατάμεστο Β’ ΔΑΚ και σε μία ζεστή ατμόσφαιρα, ο Αρχέλαος Savvidis Team πήρε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το προβάδισμα και αποδίδοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακά, το διατήρησε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, ο οποίος ακολουθούσε από κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης μπήκαν δυνατά και πέρασαν μπροστά στο σκορ, μέχρι και το πεντηκοστό λεπτό, σημείο στο οποίο ο Αρχέλαος Savvidis Team προσπέρασε ξανά. Όσο ο χρόνος περνούσε και η τύχη του παιχνιδιού ακροβατούσε σε τεντωμένο σχοινί, οι άμυνες δυνάμωναν, οι μάχες σώμα με σώμα διαδέχονταν η μία την άλλη και το ενδιαφέρον κορυφωνόταν, με την ομάδα της Κατερίνης να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων ένα λεπτό πριν τη λήξη και να πανηγυρίζει την τελική επικράτηση.

Οι παίκτες του Αρχέλαου Savvidis Team αγωνίσθηκαν με μαύρο περιβραχιόνιο στην “μνήμη” του αείμνηστου δασκάλου Σωκράτη Σκούφα στον οποίο αφιέρωσαν μετά το τέλος του αγώνα τη νίκη τους, ενώ πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team άνοιξε το σκορ στο 2’ 50”, με τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης να ισοφαρίζουν στο 3’ 40” από το σημείο του πέναλτι. Στο 5‘ 48” η ομάδα της Κατερίνης πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 3-2 και πάλι από το σημείο του πέναλτι (6’ 50”). Η διαφορά έφτασε στα τρία τέρματα (5-2) υπέρ των γηπεδούχων στο 9’ 11”. Εκατέρωθεν τέρματα διαμόρφωσαν το 7-5 στο 13’ 07”, με το γηπεδούχο να διευρύνει το προβάδισμά του στα τέσσερα τέρματα (9-5) στο 14’ 37”. Οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης σημείωσαν δύο συνεχόμενα τέρματα για το 9-7 (18’ 07”). Με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ δύο και τριών τερμάτων κύλησε η αναμέτρηση μέχρι το 24’ 42”, σημείο στο οποίο ο Αρχέλαος Savvidis Team ξέφυγε ξανά με τέσσερα (12-8). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν εκ νέου και με τέσσερα αναπάντητα τέρματα και ισοφάρισαν στα δώδεκα στο 28’ 35”. Ωστόσο, οι απάντηση του γηπεδούχου ήταν άμεση και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με 14-12 υπέρ του Αρχέλαου Savvidis Team.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης να περνούν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 14-16 στο 35’ 28”. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ με το σκορ να διαμορφώνεται σε 17-19 στο 41’ 59”. Με τρία συνεχόμενα τέρματα η ομάδα της Κατερίνης πήρε ξανά το προβάδισμα με 20-19 στο 50’ 22”. Είκοσι πέντε δευτερόλεπτα μετά οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά ισόπαλες και πήγαν τέρμα με τέρμα. Στο 56’ 28” έγινε το 24-23 και στο 58΄58” το 25-23 υπέρ του Αρχέλαου Savvidis Team, με τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης, το μόνο που κατάφεραν είναι να μειώσουν σε 25-24 στο 59’ 32”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης.

Δίλεπτα: 5-3.
Πέναλτι:
4/4 – 5/5.

Πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 9-5, 10-8, 12-8, 14-12 (ημ.), 14-15, 16-17, 18-19, 19-19, 22-22, 25-24.

ΓΑΣ Αρχέλαος Savvidis Team Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Χαραλαμπίδης 5, Παπανάκος, Δράντζιου, Θυμιόπουλος, Ξεφτέρης, Ραντζέλοβιτς 3, Σκούφας, Μαυρόπουλος 3, Αναστασίου, Εγγλέζος 3, Καϊμακάμης 9, Σαϊδές 2, Ραφτόπουλος, Κοσμίδης Η. Κοσμίδης Β., Μάνης.

ΑΣ Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Παπαχρήστου): Καραβασίλης, Νικολαΐδης, Ανδρεαδάκης 4, Γκάρας 4, Κωστόπουλος, Λαϊλισίδης 2, Μαμούρης, Μπουλταδάκης 5, Ναβροζίδης 5, Οικονόμου, Πέξας, Τέλιος, Χαραλαμπάκης, Χαραλαμπίδης 4.