Ο Βατανιακός επικράτησε με 71-60 του Αιγινιακού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός πήρε από ξεκίνημα της αναμέτρησης το προβάδισμα, είχε την απάντηση όσες φορές ο Αιγινιακός πλησίασε στο σκορ και κατέκτησε δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Βατανιακό να αιφνιδιάζει τον αντίπαλό του και να προηγείται με 8-0 στο 1’ 35”, με τον Αιγινιακό να αντιδρά στην συνέχεια, αλλά τη διαφορά να διαμορφώνεται σε διψήφιο επίπεδο στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (22-10).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη να σημειώνουν έξι αναπάντητους πόντους και να μειώνουν σε 22-16 στο 14’ 12”, με τον Βατανιακό να μένει χωρίς σκορ για 5’ 46”, αλλά να ισορροπεί στην συνέχεια το παιχνίδι και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 32-25.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ στο πρώτο πεντάλεπτο, τον Αιγινιακό να μειώνει σε 40-37 στο 25’ 23” και την ομάδα της Κατερίνης να απαντά με ένα 7-0 και να ξεφεύγει με 47-37 στο 26’ 14” και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 54-45 υπέρ του γηπεδούχου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά κυμάνθηκε σε σταθερά επίπεδα, με τον Βατανιακό να φτάνει στην τελική εμπικράτηση με 71-60.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης – Μελανίδης.

Δεκάλεπτα: 22-10, 32-25, 54-45, 71-60.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 4, Σιαπάκας, Λάλλας 2, Βαρβούτης 16, Μεσκούρης, Πόσιος, Γιαμούζης, Ακερμανίδης 12, Γαλανός 4, Μπίσμπας 33 (7), Τσαϊτουρίδης.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Αργυρόπουλος 26 (2), Κοιλιάς, Στογιαννόπουλος 11, Στάμος Κ.Β. 2, Στάμος Κ.Α. 4, Γιουμούκης 2, Βουλτσίδης 15, Βουτσακόπουλος, Μελίδης, Καλαβρινός.