Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ηττήθηκε με 61-74 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών Rolloplast, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και η ολοκλήρωσή βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους δεκατέσσερις πόντους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Ίκαρους Γιαννιτσών Rolloplast να είναι η ομάδα που βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τη διαφορά ωστόσο στην ελάχιστη τιμή (27-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι Γιαννιτσών Rolloplast κυριάρχησαν στο παρκέ, σημείωσαν είκοσι επτά πόντους και εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στους δεκατέσσερις (41-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν και διατήρησαν το προβάδισμά τους κι έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 61-74.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 14-14, 27-28, 41-55, 61-74.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Σταυρόπουλος, Κυριακού 10 (2), Οικονομόπουλος 5, Πουαρίδης, Νταμτσιόπουλος, Γιοβανόπουλος Δ., Παντοφλίδης 16 (3), Παπαγερίδης 13 (2), Καρκάρας 17, Πρόιος, Γιοβανόπουλος Φ., Αλμπάνης.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών Rolloplast (Καραμιχάλης): Οξούζης 3, Μύζιου, Αθαναηλίδης 20 (1), Σπόντης 6, Ελευθεριάδης 13, Μπογδάνης 15 (2), Πετρίδης 13 (2), Ακριτίδης 4, Χαραλαμπίδης, Βασιλειάδης, Ουστάλλι.