Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 49-76 από τον Άθλο Αλεξάνδρειας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, κατάφερε να περιορίσει επιθετικά τον Βαφύρα στους επτά πόντους και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 7-17.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να διευρύνουν το προβάδισμά τους και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους 20-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο μπορεί η επίθετική συμπεριφορά των παικτών του Μιχάλη Σαραπτσή να βελτιώθηκε, ωστόσο ο φιλοξενούμενος απάντησε σημειώνοντας είκοσι επτά πόντους και προηγήθηκε με 36-63.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να φτάνει στη νίκη με το τελικό 49-76.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης – Μελανίδης.

Δεκάλεπτα: 7-17, 20-36, 36-63, 49-76.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Σκέντος, Τσιάμης 1, Ευαγγελόπουλος Ν. 18, Παπακώστας, Μπατζάκης 8 (2), Λαγαμτζής 7, Σιώκας 6, Στεφάνου 1, Ντακαρέλας 1, Στεφανίδης 5 (1), Μαρινόπουλος 2, Ευαγγελόπουλος Ε.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Τακουτής 5 (1), Σιτσάνης 9, Ντάμτσης 11 (1), Παύλου 5, Γιαμπατζίδης 10, Χαριτόπουλος 8, Τσαρούχας 22 (6), Χατζηλεμονιάς 1, Μηντζαρίδης 5, Ντάβλης, Μούτσα.