Ο Πιερικός ηττήθηκε με 2-3 σετ από τον Ερμογένη, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Πιερικός δεν κατάφερε να ξεκινήσει νικηφόρα την αγωνιστική περίοδο, σε έναν αγώνα στον οποίο μετά από τέσσερα γεμάτα πρώτα σετ, όπου οι δύο αντίπαλοι έδωσαν μάχη πόντο με πόντο, λύγισε στο tie break κι έμεινε με την παρηγοριά του ενός πόντου απέναντι σε έναν αξιόμαχο και μαχητικό αντίπαλο.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ στους πρώτους τριάντα εννέα πόντους (20-19), δίνοντας μάχη πόντο με πόντο, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Πιερικός κέρδισε τέσσερις αναπάντητους πόντους έκανε το 24-19 και έκανε το 1-0 με 25-22 σε 27’.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Κώστα Σαρρή προηγήθηκαν με 4-1 και παρά την ισοφάριση από τον Ερμογένη σε 7-7, απάντησαν ξεφεύγοντας με 15-10. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως, ο φιλοξενούμενος ανέβασε την απόδοσή του προσπέρασε με 17-18 και 18-21 και ισοφάρισε στα σετ κατακτώντας το με 22-25 σε 25’.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Ξάνθης ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα (2-5), με τον Πιερικό να περνά για πρώτη φορά μπροστά με 12-9, να διατηρεί αυτό το προβάδισμα μέχρι τέλους και να κάνει το 2-1 με 25-22 σε 27’.

Στο τέταρτο σετ ο Ερμογένης προηγήθηκε με 5-8 και 11-15 και μένοντας μπροστά το σκορ μέχρι τέλους ισοφάρισε σε 2-2 (19-25) σε 25’ και οδήγησε τον αγώνα στο tie break.

Εκεί, ο Ερμογένης φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις και καθαρότερο μυαλό, με ένα σερί τεσσάρων πόντων ξέφυγε με 4-8, αποκτώντας πλέον και το ψυχολογικό πλεονέκτημα, πήρε το σετ με 7-15 και κατέκτησε τη νίκη και τους δύο βαθμούς.

Διαιτητές: Πορτοκαλίδης – Σαρακινίδης.

Τα σετ: 25-22, 22-25, 25-22, 19-25, 7-15 σε 118’.