Το katerinisport.gr, η πρώτη αθλητική ιστοσελίδα της Πιερίας, σας έδωσε τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε, λεπτό προς λεπτό, ζωντανά, από το Α’ ΔΑΚ Κατερίνης, τον αγώνα Πιερικός – Διαγόρας Στεφανοβικείου, για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Παράλληλη ενημέρωση και την εξέλιξη των αγώνων Οικονόμος Τσαριτσάνης – ΑΕ Καρίτσας και ΑΟ Σελλάνων – Δίας Δίου.

Πιερικός – Διαγόρας Στεφανοβικείου 1-0 (87′ Λάιος αυτογκολ) ΤΕΛΙΚΟ
Οικονόμος Τσαριτσάνης – ΑΕ Καρίτσας 1-1 (2′ Τόλιος – 31′ Κυρτέγος) ΤΕΛΙΚΟ

ΑΟ Σελλάνων – Δίας Δίου 1-0 (66′ Γαρυφαλλόπουλος) ΤΕΛΙΚΟ

Φίλες και φίλοι καλό απόγευμα από το Α’ ΔΑΚ Κατερίνης.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα Πιερικός – Διαγόρας Στεφανοβικείου, για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Παράλληλα, θα υπάρχει ενημέρωση και για την εξέλιξη των αγώνων Οικονόμος Τσαριτσάνης – ΑΕ Καρίτσας και ΑΟ Σελλάνων – Δίας Δίου αλλά και για τα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής.

Η αγωνιστική άνοιξε χθες Σάββατο με τον αγώνα Ηρακλής Λάρισας – Αταλάντη 3-0. Διαβάστε τι έγινε.

Ας θυμηθούμε τι έγινε και στα παιχνίδια της προηγούμενης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

ΑΟ Σελλάνων – Αλμυρός 1-0

Η βαθμολογία στον 3ο όμιλο μετά το χθεσινό παιχνίδι (4 αγώνες)

ΑΟ Σελλάνων – Δίας Δίου ΟΦ 0-0

Χθες πραγματοποιήθηκε η 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας. Δείτε συγκεντρωμένα τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής, πατώντας εδώ.

Σήμερα διεξάγονται και τα παιχνίδια για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

*έχει δύο μηδενισμούς και -6 βαθμούς

Με δυο αγώνες άνοιξε χθες η αυλαία και σήμερα με άλλους τέσσερις ολοκληρώνεται η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ ΕΠΣ Πιερίας. Δείτε συγκεντρωμένα τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής, πατώντας εδώ.

Οι συνθέσεις από το γήπεδο του Πιερικού

Πιερικός (Απόστολος Στύλος): Γουναρίδης, Λαζαρίδης, Β. Τουλίκας, Ρογγότης, Τακίδης, Μακρής, Μηλιώτης, Πετράκος, Σαχινίδης, Κριεμάντι, Χαρτσιάς.
Στον πάγκο: Κόλα, Γιαλαμίδης, Μπενίσκος, Παπατολίκας, Δεμηρτζόγλου, Κυπαρίσσης, Ιβανίδης.

Διαγόρας Στεφανοβικείου (Μιχάλης Ζιώγας): Πρίφτης, Σιγαλάκος, Κ. Καραπλιάγκος, Πρασσάς, Λάιος, Σ. Καραπιάγλος, Κουβελάς, Αλεξίου, Τανός, Ζιάκας, Παπαγεωργίου.
Στον πάγκο: Καλύβας, Σπαθής, Αλαμάνης, Κουτσιρίμπας, Βουραζέρης, Δίντσης, Καλιακούδας.

Διαιτητής: Μπούτσικος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Κορώνας (Πειραιά), Μποζατζίδης (Μακεδονίας)

Η σύνθεση της ΑΕ Καρίτσας στην Τσαριτσάνη: Ράντος, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Λαγδάρης, Δημητρουλόπουλος, Τροΐρης, Ζαφειρίδης, Γκίκα, Κυρτέγος, Αλεξίου, Βουκομάνοβιτς.

Σε λίγο και η σύνθεση του Δία Δίου.

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ!

1-0 ο Οικονόμος Τσαριτσάνης στο 2′, με σκόρερ τον Τόλιο!

Στο 6′ ο Μηλιώτης εκτέλεσε κόρνερ, ο Χαρτσιάς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα, που διεξάγεται μπροστά σε 300-350 θεατές.

13′ Σέντρα σουτ του Μηλιώτη από αριστερά, η μπάλα έφυγε άουτ.

14′ Ο Σαχινίδης βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι αλλά καθυστέρησε να σουτάρει με αποτέλεσμα η εκτέλεση του να είναι “άψυχη” και να μην προβληματίσει τον Πρίφτη.

17′ Σουτ του Σαχινίδη, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Χαμένο πέναλτι για την ΑΕ Καρίτσας με τον Αλεξίου στο 20′. Ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε με το 1-0 να παραμένει. Το πέναλτι υποδείχθηκε σε χέρι του Μπάμη.

19′ Συρτό σουτ του Κριεμάντι λίγο έξω από την περιοχή, έπεσε στην αριστερή του πλευρά και απέκρουσε ο Πρίφτης.

31′ Ισοφαρίζει σε 1-1 η ΑΕ Καρίτσας με κεφαλιά του Κυρτέγου μετά από σέντρα του Τροΐρη.

30′ Μεγάλη ευκαρία για τον Διαγόρα Στεφανοβικείου, με τον Ζιάγκα να σουτάρει από τη γωνία της μικρής περιοχής και αριστερά και τον Γουναρίδη να διώχνει σε κόρνερ.

31′ Εκτέλεση κόρνερ του Κουβελά από αριστερά, ο Σ. Καραπλιάγκος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε πορεία προς το δεύτερο δοκάρι αλλά ο Τανός δε πρόλαβε να τη βρει και να τη στείλει στο κενό τέρμα.

Δοκάρι για τον ΑΕ Καρίτσας με τον Κυρτέγο στο 35′. Το 1-1 παραμένει στην Τσαριτσάνη.

Οι συνθέσεις από το ΑΟ Σελλάνων – Δίας Δίου
ΑΟ Σελλάνων: Σταυράκης, Μετούσι, Τζανής, Χαϊδάρης, Παπαγεωργίου, Λούγκος, Τζέκος, Μπιτέλης, Γαρυφαλλόπουλος, Καλφούντζος, Κοντός.
Στον πάγκο: Μπακράτσας, Ι. Γκαντής, Τζουμάκης, Τζέλλος, Τζάγκας, Μακρής, Παπαδόπουλος.
Δίας Δίου: Ουσταμπασίδης, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Νίκου, Λιόλιος, Καραθάνος, Τοπαλίδης, Ευαγγελόπουλος, Καλαμπάκας, Παναγιωτίδης, Παπαστεργίου.
Στον πάγκο: Μανίκας, Μαυρίδης, Μητακίδης, Μπακούρας, Κορινιώτης, Τσουρέκας, Νάκας.

Ξεκίνησαν το β’ ημίχρονα.

49′ Ατομική ενέργεια του Μηλιώτη και σουτ μέσα από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ.

51′ Καλύβας αντί Τανού, στην πρώτη αλλαγή για τον Διαγόρα.

53′ Μετά από κόρνερ του Μηλιώτη ο Ρογγότης στο δεύτεορ δοκάρι πλάσαρε άουτ.

56′ Ο Μηλιώτης “κουβάλησε” τη μπάλα για αρκετά μέτρα και έβγαλε συρτή σέντρα, όμως ο Κριεμάντι βρήκε “αέρα”.

58′ Σουτ του Κριεμάντι έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Πρίφτη.

60′ Ο Αλαμάνης πέρασε στο παιχνίδι για τον Διαγόρα. Στη θέση του Κουβελά που αποχώρησε τραυματίας.

62′ Κυπαρίσσης στον αγώνα για τον Πιερικό, στη θέση του Κριεμάντι.

Δοκάρι για την ΑΕ Καρίτσας στο 65′, μετά από προσπάθεια του Γκίκα.

Στο 68′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαζαρίδη από δεξιά, ο Τακίδης έπιασε την γυριστή κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

69′ Κίτρινη κάρτα ο Μακρής του Πιερικού. Χάνει το επόμενο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕ Καρίτσας.

70′ Ατομική ενέργεια του Κυπαρίσση και σουτ, έδιωξε σε κόρνερ ο Πρίφτης.

71′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κυπαρίσση από δεξιά ο Πρίφτης δε βρήκε τη μπάλα, αυτή πέρασε μπροστά από τον Πετράκο που δε μπόρεσε να τη βρει και να τη στείλει στα δίχτυα.

72′ Δεμηρτζόγλου αντί Μηλιώτη, για τον Πιερικό.

72′ Εκτέλεση κόρνετ του Χαρτσιά από δεξιά, η μπάλα λίγο πιο πάνω από το σημείο του πέναλτι για τον επερχόμενο Δεμηρτζόγλου που έκανε το σουτ αλλά έκοψαν οι αμυντικοί του Διαγόρα.

Στο 72′ ο ΑΟ Σελλάνων προηγείται με 1-0 επί του Δία Δίου.

80′ Μακρινό σουτ του Μακρή, χωρίς καμία τύχη.

81′ Εκτέλεση φάουλ του Πετράκου από μακριά, πετάχτηκε ο Μακρής αλλά η κεφαλιά του έφυγε πάνω από την εστία του Πρίφτη.

82′ Κόλα αντί Λαζαρίδη και Μπενίσκος αντί Χαρτσιά, για τον Πιερικό.

84′ Βουραζέρης αντί Ζιάκα, για τον Διαγόρα Στεφανοβικείου.

87′ ΓΚΟΛ για τον Πιερικό. Ο Λάιος με αυτογκολ, υπό την πίεση του Μπενίσκου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για να γίνει το 1-0 για τον Πιερικό!

90′ Δίντσης στον αγώνα από πλευράς Διαγόρα.

ΤΕΛΙΚΟ στην Τσαριτσάνη: Οικονόμος – ΑΕ Καρίτσας 1-1

ΤΕΛΙΚΟ στην Καρδίτσα: ΑΟ Σελλάνων – Δίας Δίου 1-0

90’+2′ Σε αντεπίθεση για τον Πιερικό, σουτ του Τουλίκα από αριστερά, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πρίφτη.

90’+5′ Σέντρα του Κόλα από δεξιά, γυριστό σουτ του Σαχινίδη, η μπάλα έφυγε άουτ.

ΤΕΛΙΚΟ στην Κατερίνη: Πιερικός – Διαγόρας Στεφανοβικείου 1-0