Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 58-65 της Ασπίδας Ξάνθης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Εύμοιρου Χριστίνα Χριστοδούλου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και η ολοκλήρωσή του βρήκε την Ασπίδα Ξάνθης να προηγείται με 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ανέβασε την απόδοσή του, κυρίως στην άμυνα, όπου δέχθηκε μόλις τέσσερις πόντους κι έτσι οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 22-26.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τους δύο αντιπάλους να παραμένουν κοντά στο σκορ και την ομάδα της Κατερίνης να διατηρεί το προβάδισμά της και να το ολοκληρώνει με το υπέρ της 40-45.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Πιερικό Αρχέλαο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 58-65.

Διαιτητές: Κουκουλεκίδης – Ηλιόπουλος.

Δεκάλεπτα: 18-16, 22-26, 40-45, 58-65.

ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθη (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ Ουστά, Καραλίδου Σ. 8 (2), Παυλάκη 13 (2), Μωυσένκου, Μαμαλίγκατζη 11,  Καραλή 2, Αντώνογλου 3, Πετρίδου 2, Φραγκιουδάκη 4, Βαρελτζή 9, Θωμαΐδου 4, , Χαλκίδου 2.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 4, Κογκετσίδου, Κιολέογλου 5, Μάντζου, Ντριστέλλα, Γκοτζαμάνη 8 (1), Λάππα 10 (1), Μπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα 10, Καρατάσιου 11, Αρτεμισίου 13, Παπαζιώγα.