Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 45-69 της Αριδαίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Αριδαία να παρουσιάζεται ιδιαίτερα αξιόμαχη και την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 11-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης απέκτησε τον έλεγχο του σκορ, σημειώνοντας είκοσι δύο πόντους και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 18-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, διεύρυναν το προβάδισμά τους, το οποίο ξεπέρασε τους είκοσι πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 27-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ισορρόπησε το παιχνίδι, με την ΑΓΕ Πιερίας να φτάνει στην τελική επικράτηση με 45-69.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΓΕ Πιερίας σημείωσε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες και πλέον ο τίτλος θα κριθεί στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια με αντίπαλο τον επίσης αήττητο Φίλιππο Βέροιας.

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Κούλης.

Δεκάλεπτα: 10-11, 18-32, 27-49, 45-69.

ΑΟ Αριδαίας (Παπαδόπουλος): Ασβεστοπούλου, Ιεροπούλου, Καραπάνου 7, Γόμα, Παπαγεωργίου Ε., Παπαγεωργίου Μ. 17 (3), Πουσίνη 7 (1), Δήμτση 2, Γεργουλούμη 10, Τσολερίδου 2.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Πατσιαλή, Ηλιάδου, Καραγκούνη, Νικολαΐδου 17 (1), Θεοδωρίδου 9, Πάσχου 5 (1), Παπανικολάου 25 (1), Χατζηαγοράκη 5 (1), Τριανταφύλλου, Παπαδοπούλου 2, Ματσέλου 6, Ανανιάδου.