Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 42-42 από τον Φίλιππο Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 10-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε, καθώς σημειώθηκαν μόλις εννέα πόντοι και στο σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 15-19 υπέρ της φιλοξενούμενης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος Βέροιας έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία, καθώς κατάφερε να καλύψει την υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας διαφορά και οι δύο ομάδες να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο όντας ισόπαλες στους τριάντα τρεις πόντους.

Εκεί, ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε να πάρει τη νίκη, όντα καλύτερος στις λεπτομέρειες, με το τελικό 45-42 και να πάρει προβάδισμα ενόψει του τελευταίου αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στην Κατερίνη, εκεί όπου θα κριθεί το τίτλος.

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 10-15, 15-19, 33-33, 45-42.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Κελεπούρη 5, Γεωργιάδου, Παπαχατζή 8, Ιωαννίδου 2, Χαρίση, Κεσίδου 7, Ζούζω, Σουκιούρογλου 3, Αμβρακίδου 10 (1), Σαρηγιαννίδου 10, Νοταρίδου, Οικονομίδου.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Πιτσιάλη, Ηλιάδου, Καραγκούνη 3 (1), Νικολαΐδου 16 (1), Πάσχου 2, Εξίζογλου, Θεοδωρίδου 4, Ματσέλου, Παπανικολάου 4, Χατζηαγοράκη 13 (4), Παπαδοπούλου, Τριανταφύλλου.