Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 93-55 του Βαφύρα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα στο οποίο και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με ελλείψεις βασικών παικτών, η ΑΓΕ Πιερίας δεν συνάντησε καμία αντίσταση από τον Βαφύρα, πήρε από τα μισά του δεκάλεπτου διψήφια διαφορά κι έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση, με χαρακτηριστικό τα δεκαεννέα εύστοχα σουτ τριών πόντων από την πλευρά της γηπεδούχου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΓΕ Πιερίας να σημειώνει οκτώ αναπάντητους πόντους στα πρώτα 2’ 32”, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο επίπεδο στο 4’ 15” (16-4) και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 30-12.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο η γηπεδούχος συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά της, με τη διαφορά να φτάνει στους είκοσι πόντους (35-15) στο 12’ 14” και η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 56-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να μειώνουν σε 58-31 στο 23’ 00” και την ομάδα της Κατερίνης να απαντά εκτοξεύοντας τη διαφορά στους τριάντα τρεις (66-33) στο 25’ 24” και το σκορ να διαμορφώνεται σε 76-41 στο τέλος της περιόδου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 93-55 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 30-12, 56-25, 76-41, 93-55.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 14 (3), Μωυσίδης 14 (4), Βαϊτσόπουλος 3 (1), Καρατόλιος 12 (2), Μέλιος 13 (1), Γκαβοτάσιος 9 (1), Μαργαριτίδης 7 (1), Αργυρόπουλος 3 (2), Γαβαλάς 4, Παπαδόπουλος 12 (4), Μουλάς, Ζαπαντιώτης 2.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Σαραπτσής 1, Σκέντος, Ευαγγελόπουλος Ν. 13 (1), Παπακώστας, Μπατζάκης 6 (2), Λαγαμτζής 14 (1), Ντακαρέλας 4, Στεφανίδης 13 (1), Μαρινόπουλος 4, Ευαγγελόπουλος Ε.