Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 66-50 από τον Εργόναθλο Πολυκάστρου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στο γηπεδούχο, ο οποίος περιόρισε την ΑΚΕ Πιερίας στους τέσσερις πόντους και προηγήθηκε με 18-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς βελτίωσαν την απόδοσή τους, κατάφεραν να μειώσουν το σκορ το οποίο στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 28-18 υπέρ του Εργόναθλου Πολυκάστρου.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει στους οκτώ και τον γηπεδούχο να προηγείται με 44-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί, καθώς σημείωσαν είκοσι δύο πόντους και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 66-50.

Διαιτητές: Μητώνας – Χανός.

Δεκάλεπτα: 18-4, 28-18, 44-36, 66-50.

ΜΠΑΣ Εργόναθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Ζωιτσούδης 8 (1), Γιαμπατζίδης 2, Αρκούδας 6 (1), Νάτσιος, Μπερμπερίδης 12 (1), Κουσιδώνης 2, Γιαννακούδης 7, Εκμετσόγλου 12 (1), Δημακούδης 12, Τσαπάρας, Πολυχρονίδης 5.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Προβατίδης 11 (2), Μαράζης 3, Παπάς 6 (1), Γκιουλμπασάνης, Ξαφένιας 9 (2), Λυκίδης 15 (1), Αντωνίου 3, Πιτσιάβας 3.