Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με 60-69 από την ΑΓΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου και οι δύο ομάδες εμφάνισαν συμπτώματα διπολικής διαταραχής, με την ΑΓΕ Πιερίας να ξεφεύγει με δεκατρείς, τους Πάνθηρες να προσπερνούν και την ΑΓΕ Πιερίας να κλείνει το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ, η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών της ΑΓΕ Πιερίας υπερίσχυσε της μαχητικότητας και του νεανικού ενθουσιασμού αυτών των Πανθήρων, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να σημειώνουν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες και τους γηπεδούχους να γνωρίζουν την τρίτη τους ήττα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να βρίσκονται ισόπαλες στους δέκα πόντους στο 5’ 49”. Στην συνέχεια, η φιλοξενούμενη έτρεξε ένα σερί εννέα πόντων και προηγήθηκε με 10-19 στο 8’ 50”, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 12-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 13’ 18” οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου έφτασαν στη διαφορά στους δεκατρείς (17-30), με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν εν συνεχεία την απόδοσή τους, να  εκμεταλλεύονται τα λάθη των αντιπάλων τους, να σημειώνουν δεκατέσσερις αναπάντητους πόντους και να προσπερνούν με 31-30 στο 19’ 38” και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 31-34 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η φιλοξενούμενη έφτασε ξανά τη διαφορά στους επτά πόντους (33-40, 21’ 48”), ενώ ένα σερί επτά πόντων διαμόρφωσε στο 39-51 στο 25’ 24”. Στην συνέχεια οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη ισορρόπησαν το παιχνίδι και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 49-58.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ εννέα και δεκατριών πόντων και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 60-69.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 12-24, 31-34, 49-58, 60-69.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Ιορδανίδης 13 (1), Μουρίκας 2, Κωνσταντόπουλος, Αδαμόπουλος 14, Παπαγεωργίου, Καλαϊτσίδης 6 (2), Καρακασίδης 15 (1), Χατζηκοσμάς, Κουτσικάς 2, Παπαδόπουλος 1, Σπαθάρας 7.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 5, Μωυσίδης 12 (2), Βαϊτσόπουλος, Αργυρόπουλος, Καρατόλιος 5, Γαβαλάς, Βαφόπουλος 17, Τριγώνης Λεοντάρης, Παππάς, Παπαδόπουλος 15 (3), Κουρκούτας 15 (2), Ζαπαντιώτης.