Ο Βατανιακός επικράτησε με 86-72 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΚουΠα Κιλκίς, έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, έδειξε ότι ήξερε τι ήθελε, αλλά και πώς να το κατακτήσει, απέναντι σε έναν Βατανιακό ο οποίος στηρίχτηκε σε κάποιες ατομικές εξάρσεις, οι οποίες τον κράτησαν κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βατανιακός χάρη στην πολύ καλή αμυντική του λειτουργία κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά και να επιστρέψει για τα στη διεκδίκηση της νίκης. Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι το τελευταίο επτάλεπτο, σημείο στο οποίο ο Βατανιακός αποσπάστηκε στο σκορ κι έφτασε στην τελική επικράτηση.

Μετά από ένα αναγνωριστικό και ισορροπημένο πρώτο τετράλεπτο (5-3), η ΚουΠα Κιλκίς σημείωσε έξι αναπάντητους πόντους και προηγήθηκε με 5-9 στο 6’ 40”, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όπου το σκορ διαμορφώθηκε σε 11-14.

Η φιλοξενούμενη με ένα νέο σερί, πέντε πόντων αυτήν τη φορά έκανε το 11-19 στο 11’ 06”, με τον Βατανιακό να αντιδρά και να μειώνει σε 17-19 στο 12’ 26”. Οι παίκτες του Θωμά Τσάτση ξέφυγαν εκ νέου, δημιουργώντας διψήφια διαφορά, με 18-29 στο 15’ 54”. Η ομάδα της Κατερίνης επέστεψε ξανά χάρη σε ένα επιμέρους 7-0 (28-33, 18’ 31”), με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 29-40 υπέρ της ΚουΠα Κιλκίς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το γηπεδούχο να βρίσκει πόντους από την άμυνα, να τρέχει ένα επιμέρους 13-2 και να ισοφαρίζει στους σαράντα δύο πόντους στο 23’ 41”, ενώ πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ μετά από 20’ 47” με 47-44 στο 25’ 08”. Το υπόλοιπο της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες να μάχονται κυριολεκτικά πόντο με πόντο και στην ολοκλήρωσή της το σκορ διαμορφώθηκε σε 52-52.

Ο Βατανιακός κατάφερε να αποσπαστεί με έξι πόντους (64-58) στο 33’ 48” και με 69-59 στο 35’ 14”. Η ΚουΠα Κιλκίς σημειώνοντας πέντε πόντους σε επτά δευτερόλεπτα μείωσε σε 70-67 στο 36’ 40”. Ο γηπεδούχος απάντησε κάνοντας στο 74-67 στο 27’ 18” κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 86-72.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 11-14, 29-40, 52-52, 86-72.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 3 (1), Σιαπάκας 14 (4), Λάλλας 3 (1), Βαρβούτης 13, Μεσκούρης 4, Πόσιος, Γιαμούζης, Τζήμας, Ακερμανίδης 7 (1), Γαλανός 2, Μπίσμπας 31, Τσαϊτουρίδης 9 (1).

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Τσάτσης 3, Δαγκλιάρης, Ποζίδης 2, Ψωμιάδης 2, Τσουλφαΐδης 7 (1), Πατσούρης 8 (1), Μουστάκας 15 (1), Μπαχτσεβάνης 9 (3), Σιδηρόπουλος 26 (2).