Ο Αρχέλαος Savvidis Team επικράτησε με 34-28 του Αλέξανδρου Αξιούπολης, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team πήρε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά και του σκορ, στα χέρια του μετά το δέκατο λεπτό, απέναντι σε έναν αξιόμαχο Αλέξανδρο Αξιούπολης, δημιούργησε μία διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν εντυπωσιακές φάσεις στους θεατές.

Αναμφισβήτητα, στιγμή του αγώνα ήταν αυτή κατά την οποία δύο παίκτες του Αλέξανδρου Αξιούπολης μεταφέρουν στα χέρια εκτός γηπέδου τον τραυματία Δημήτρη Καϊμακάκη, με το κατάμεστο ΔΑΚ να ξεσπά όρθιο σε χειροκροτήματα, τόσο για τον άτυχο παίκτη του Αρχέλαου Savvidis Team, όσο και για την ενέργεια των δύο αντιπάλων. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας απέκτησε τρελό ρυθμό με τον Αρχέλαο Savvidis Team να αποδίδει εντυπωσιακά και να έχει τον πλήρη έλεγχο και να φτάνει σε μία δίκαιη επικράτηση.

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές, να σκοράρουν εναλλάξ και να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, μέχρι το 10’ 58” σημείο στο οποίο ο Αρχέλαος Savvidis Team πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (7-5). Η ομάδα της Κατερίνης διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, διεύρυνε το προβάδισμά της στα τέσσερα τέρματα (10-6) στο 17’ 54”, ενώ στο 24’ 54” ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 15-9 και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τον γηπεδούχο να προηγείται με 18-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλέξανδρος Αξιούπολης μείωσε σε 19-15 στο 34’ 27”, με την ομάδα της Κατερίνης να απαντά με τρία τέρματα (22-15) στο 36’ 38”, διαφορά η οποία του έδωσε το δικαίωμα να διατήρησει το προβάδισμα μέχρι τέλους, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 34-28.

Διαιτητές: Καζαντζίδης – Μπουγιάκας.

Πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 8-7, 10-7, 15-9, 18-12 (ημ.), 20-15, 25-18, 27-21, 30-23, 30-25, 34-28.