Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 17′ από γκολ του Τζέκου, η ΑΕ Καρίτσας με γκολ του… συνήθους υπόπτου, Αλεξίου στο 64′ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τους Καρδιτσιώτες στο Προάστιο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η ισοπαλία αυτή “έριξε” τον ΑΟ Σελλάνων από την κορυφή της βαθμολογίας (πλέον βρίσκεται δεύτερος με 15 βαθμούς, έναν βαθμό πίσω από τον Πιερικό) ενώ η ομάδα της Πιερίας με τους 12 βαθμούς είναι στην 5η θέση του πίνακα.

aos karitsa2

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατόρθωσαν να προηγηθούν στο 17′ με το γκολ του Τζέκου αλλά η συνέχεια ανήκε στην ομάδα της Καρίτσας που πίεσε, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, ιδίως με τον Αλεξίου που παρα λίγο να είναι ο… μοιραίος για την ομάδα του. Τελικά η ισοφάριση ήλθε στο 64′ με γκολ του υψηλόσωμου φορ, με το 1-1 να μην αλλάζει μέχρι το τέλος και τις δυο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά για την ομάδα της Πιερίας αν ο Σταυράκης δεν απέκρουε εκπληκτικά το σουτ του Γκίκα στις καθυστερήσεις.

Την ερχόμενη αγωνιστική η ΑΕ Καρίτσας υποδέχεται τον ουραγό ΑΟ Ποταμιάς.

Το “φιλμ” του αγώνα (με πληροφορίες από το karditsapress.gr)
11′ Μετά από προσπάθεια του Τζάνη από αριστερά, ο Τζουμάκης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς.
17′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Τζέκος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ράντου, κάνοντας το 1-0.
23′ Ο Αλεξίου έγινε κάτοχος της μπάλας έπειτα από λάθος του Χάδιαρη αλλά το σουτ του έφυγε πάνω από την εστία των γηπεδούχων.

34′ Ο Κυρτέγος κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Αρχοντή με τάκλιν.
35′ Σε φάση διαρκείας, κεφαλία του Αλεξίου από κοντά, ο Σταυράκης απέκρουσε, ο Αλεξίου πήρε το “ριμπάουντ” αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.
45′ Μετά από σέντρα του Μετούσι Τζέκος και Παπαγεωργίου δε μπόρεσαν να κάνουν την κεφαλιά.

46′ Συρτό σουτ του Τζάνη έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Ράντου.
47′ Σουτ του Αλεξίου από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και “έγλειψε” το κάθετο δοκάρι του Σταυράκη.
57′ Τετ α τετ του Αλεξίου με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, το σουτ του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
60′ Μετά από σέντρα, ο Γκίκα βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.

64′ ΓΚΟΛ! 1-1: Ο Αλεξίου με κοντινό σουτ “νίκησε” τον Σταυράκη και έκανε το 1-1.
81′ Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για καταλογισμό οφσάιντ στον Κοντό.
82′ Μετά από μακρινό σουτ η μπάλα έσκασε μπροστά στον Ράντο, αυτός τη βρήκε αλλά η πορεία προς τα δίχτυα συνεχίστηκε, με τον Ράντο όμως να προλαβαίνει να την μπλοκάρει πριν περάσει τη γραμμή.
90’+1′ Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Γκίκα, όμως ο Σταυράκης απέκρουσε σε κόρνερ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τσέτσιλας με βοηθούς τους Στεφούλη και Μωυσιάδη (ΕΠΣ Γρεβενών).

ΑΟ Σελλάνων (Γιάννης Μπουρνάκας): Σταυράκης, Μετούσι, Καλφούντζος, Αρχοντής, Χάδιαρης, Λούγκος, Παπαγεωργίου, Τζουμάκης, Τζέκος, Μπιτέλης, Τζάνης.

ΑΕ Καρίτσας (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Ράντος, Ζαφειρίδης, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Λαγδάρης, Τροΐρης, Γκίκα, Δημητρουλόπουλος, Βουκομάνοβιτς, Κυρτέγος, Αλεξίου.

πηγή φωτογραφιών: karditsapress.gr