Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 51-64 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βαφύρας δε μπήκε καθόλου κάλα στην αναμέτρηση, καθώς τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση υστέρησε του αντιπάλου, του με αποτέλεσμα ο Ζαφειράκης Νάουσας να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 9-20.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον φιλοξενούμενο να ξεπερνά τους είκοσι πόντους διαφορά, καθώς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 17-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή ισορρόπησαν το παιχνίδι, ωστόσο η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα με το σκορ στο 31-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο μπορεί ο γηπεδούχος να μείωσε τη διαφορά, ωστόσο δεν απείλησε τους παίκτες του Νίκου Τούφα που κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 51-64, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενή τους νίκη, με τον Βαφύρα να γνωρίζει την τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Παπαγερίδης.

Δεκάλεπτα: 9-20, 17-38, 31-52, 51-64.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Σαραπτσής 11 (1), Σκέντος, Ευαγγελόπουλος 8, Γερομιχαλός 8 (2), Μπατζάκης 5, Λαγαμτζής 4, Σιώκας 5, Στεφάνου 2, Παπακώστας, Στεφανίδης, Μαρινόπουλος 6, Αραμπατζής 2.

ΕΓΖ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 12 (2), Μώκας 2, Ζιανής, Βαδόλας, Νικολαΐδης, Τούφας 11, Σκουλαριώτης 14 (2), Πουρλίδας, Δίντσης 5 (1), Σαμαράς, Μίγγας, Πράπας 20.