Ο Πιερικός επικράτησε με 3-2 σετ του Πήγασου Πολίχνης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Πιερικός κατάφερε να μετατρέψει μία φαινομενικά καταστροφική για αυτόν εμφάνιση, σε επική νίκη επιστρέφοντας από το 0-2 κι εκεί που όλα έδειχναν ότι θα αποχωρούσε από το Κλειστό με άδεια χέρια, να του μείνει ένα αχ, για το ότι δεν κατάφερε να προσθέσει στη βαθμολογική του συγκομιδή τρεις αντί για δύο βαθμούς.

Στο πρώτο σετ, παρά το γεγονός ότι ο Πιερικός προηγήθηκε με 8-6 και 11-8, ο Πήγασος Πολίχνης με ένα σερί πέντε πόντων προσπέρασε με 12-15, διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι τέλους κι έκανε το 0-1 με 22-25 σε 35’.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ στους πρώτους τριάντα έξι πόντους (18-18), σημείο στο οποίο ο Πήγασος Πολίχνης με τρεις αναπάντητους πόντους έκανε το 18-21 κι εν συνεχεία κατέκτησε το σετ με 22-25 σε 22’.

Στο τρίτο σετ ο γηπεδούχος μπήκε αποφασισμένος να διεκδικήσει τις όποιες πιθανότητες του είχαν απομείνει ώστε να μη φύγει με άδεια χέρια από τον αγώνα. Προηγήθηκε με 5-2, 7-3 κι 11-5, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του, με τη διαφορά να φτάνει στους εννέα πόντους στο 16-7, να διατηρείται μέχρι τέλους και με 25-16 σε 29’ μείωσε σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Πήγασος Πολίχνης ξεκίνησε με ένα 0-3, ωστόσο η ομάδα της Κατερίνης απάντησε προσπερνώντας με 6-5 κι εν συνεχεία οι δύο ομάδες πορεύτηκαν πόντο πόντο μέχρι το 16-16, σημείο στο οποίο ο Πιερικός έτρεξε ένα σερί τεσσάρων πόντων κι έκανε το 20-16, παρά τη μείωση από τον φιλοξενούμενο σε 21-20, ο Πιερικός ισοφάρισε τα σετ με 25-23 σε 27’ και οδήγησαν τον αγώνα στο tie break.

Στο πέμπτο σετ οι παίκτες του Κώστα Σαρρή, έχοντας πλέον και το ψυχολογικό πλεονέκτημα μετά την επιστροφή τους από το 0-2, προηγήθηκαν με 7-3, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους κι έφτασαν στη νίκη με 15-9 σε 20’.

Διαιτητές: Δαλκιράνης – Χανός.

Τα σετ: 22-25, 22-25, 25-16, 25-23, 15-9 σε 133’.