Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 44-51 από τον Φίλιππο Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε εξ αναβολής αγώνα για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με τη νίκη του αυτή ο Φίλιππος Βέροιας τερμάτισε την τριετή κυριαρχία της ομάδα της Κατερίνης και αναδείχθηκε πρωταθλητής μετά από δέκα χρόνια, όταν την αγωνιστική περίοδο 2008/9 είχε τερματίσει πρώτος προσπερνώντας στην ισοβαθμία τον Πιερικό Αρχέλαο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί με 12-7, ωστόσο ο Φίλιππος Βέροιας απάντησε στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου εξανέμισε το προβάδισμα της γηπεδούχου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες στους είκοσι τέσσερις πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος Βέροιας μπήκε μπροστά στο σκορ και παρέμεινε σε θέση οδηγού έως το τέλος, παρά την προσπάθεια της γηπεδούχου, η οποία παρέμεινε κοντά στο σκορ, ωστόσο δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο τέλος, με τον Φίλιππο Βέροιας να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 44-51 και μαζί και το Πρωτάθλημα για την αγωνιστική περίοδο 2019/20.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 12-7, 24-24, 30-35, 44-51.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Ματσέλου, Ηλιάδου 2, Καραγκούνη 13 (3), Νικολαΐδου 13, Πάσχου, Εξίζογλου, Θεοδωρίδου 2, Παπανικολάου 4, Χατζηαγοράκη 5 (1), Παπαδοπούλου 3 (1), Τριανταφύλλου 2, Ανανιάδου.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Κελεπούρη 1, Παπαχατζή 6, Ιωαννίδου 3, Χαρίση, ΚΑσεσίδου 19 (3), Ζούζω 6, Σουκιούρογλου 1, Γεωργιάδου 2, Αμβρακίδου 6, Σαρηγιαννίδου 7, Νοταρίδου, Οικονομίδου.