Του Κωνσταντίνου Μελάγιε

Η Αναντολού Εφές υποχρέωσε τον Ολυμπιακό σε μία ακόμη ήττα στο ΣΕΦ αφού νίκησε με 67-86. Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο έπαιξαν πάρα πολύ άσχημα, έχασαν την επαφή με το σκορ και στη συνέχεια η όποια αντίδρασή τους, δεν επέτρεψε κάτι καλύτερο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ορεξάτες και με πολύ καλά ποσοστά. Ο Ολυμπιακός είχε πλουραλισμό στους σκόρερ σε αντίθεση με την Εφές αφού ο Μίτσιτς έκανε όλη τη ζημιά (12-10, 5’). Οι πολλές αλλαγές του Κεμζούρα δεν έφεραν αλλοίωση στο ρυθμό της επίθεσης, αλλά στην άμυνα δεν τα κατάφερναν κι έτσι η Εφές προσπέρασε με 20-21 (9’) για να κλείσει το δεκάλεπτο με «τετράποντο» του Ρότσεστι.

Η Εφές στην δεύτερη περίοδο δεν άφησε ασυγχώρητο ούτε ένα λάθος των γηπεδούχων κι έτσι με πόντους από Λάρκιν και Ντάνστον προηγήθηκε με 28-36 (15’). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έκαναν την παραμικρή προσπάθεια στην άμυνα ενώ στην επίθεση κυριαρχούσαν οι προσωπικές ενέργειες. Η Εφές με την ποιότητα του ρόστερ της έφτασε στο +10 (35-45, 18’).

Το δίλεπτο μέχρι την κόρνα της λήξης αποδείχτηκε ακόμη χειρότερο πάντως (35-53).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες του Ολυμπιακού να δείχνουν πως ήθελαν να αντιδράσουν, κάτι το οποίο κατάφεραν εν μέρει. Η διαφορά ποιότητας της Αναντολού Εφές δεν επέτρεψε στους Πειραιώτες να μειώσουν περισσότερο από τους 12 πόντους (49-61, 27’). Η άμυνα πάντως είχε βελτιωθεί αρκετά και το τρίποντο του Πολ σε «νεκρό» χρόνο έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (58-67).

Ο Πολ ήταν η μοναδική πηγή κινδύνου για τον Ολυμπιακό και χάρη σε δικά του τρίποντα η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο (67-61, 32’). Σε εκείνο το σημείο Λάρκιν και Μίσιτς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους ξανά και με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων μετέτρεψαν το σκορ σε 63-76 (35’).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ καλύτερη ομάδα η Εφές από τον Ολυμπιακό.  Οι Τούρκοι είχαν 54.5% στα τρίποντα και 10 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέιν Λάρκιν τελείωσε με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς είχε 27 πόντους κάνοντας ρεκόρ καριέρας, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού πλην των Πολ, Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράιαντ Ντάνστον τελείωσε με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και μπόλικη δουλειά στην άμυνα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με 11-0 σερί το 35-42 έγινε 35-53. Όταν ο Ολυμπιακός πλησίασε με τρίποντο του Πολ σε 61-67 (32’), η Εφές βρήκε σκορ με Λάρκιν και Μίτσιτς και τέλειωσε κάθε ανησυχία που μπορεί να είχε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός όλα. Η Εφές τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το ωραίο κάρφωμα του Ντάνστον στο τέλος του ματς ύστερα από λόμπα πάσα του Μίτσιτς.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Παστούσιακ, Ουντιάνσκι.

Δεκάλεπτα: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86.

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ 8 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρότσεστι 4 (1), Πολ 15 (4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κόνιαρης 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Σπανούλης 4 (0/5 σουτ, 4/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Τσέρι 2, Μιλουτίνοβ 10 (5/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 λάθη), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ρούμπιτ 2, Ριντ 3.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 24 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπομπουά 10 (1), Σίνγκλετον 7 (2), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 27 (6/9 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον 3, Πίτερς 3 (1), Ντάνστον 10 (8 ριμπάουντ), Σίμον 2.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 16/32 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 11/14 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Αναντολού Εφές: 20/33 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 10/15 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 5 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη.

Πηγή: Gazzetta