Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 68-56 του Πιερικού Αρχέλαου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μετά από ένα ισορροπημένο και παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΓΕ Πιερίας ξέφυγε στο σκορ, με τον Πιερικό Αρχέλαο να δείχνει για μία ακόμα φορά πολύ σκληρός για να πεθάνει και να επιστρέφει όσες φορές η γηπεδούχος κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ. Ωστόσο η ΑΓΕ Πιερίας διατήρησε ανελλιπώς το προβάδισμα από το όγδοο λεπτό και μετά κι έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, την ΑΓΕ Πιερίας να παίρνει μία διαφορά πέντε πόντων (6-1) πενήντα δύο δευτερόλεπτα μετά το τζάμπολ, τον Πιερικό Αρχέλαο να προσπερνά στο σκορ δύο φορές στη συνέχεια και τη γηπεδούχο να προηγείται με 21-17 στην ολοκλήρωσή του.

Οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου εκμεταλλεύθηκαν το γεγονός ότι ο φιλοξενούμενος δεν κατάφερε να σκοράρει για 4’ 44” και ξέφυγαν με 30-17 στο 13’ 15”. Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε στην συνέχεια και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 36-24 υπέρ της γηπεδούχου.

Η ΑΓΕ Πιερίας έκανε το 38-24 στο εικοστό πέμπτο δευτερόλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, για να ακολουθήσει ένα επιμέρους 1-11 για τον Πιερικό Αρχέλαο, ο οποίος μείωσε σε 39-36 στο 24’ 53”. Η γηπεδούχος αντέδρασε και αύξησε τη διαφορά στους επτά (45-38) στο 18’ 13”, ωστόσο ο Πιερικός Αρχέλαος απάντησε ξανά και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 46-45 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ, ωστόσο ένα επιμέρους 6-1 διαμόρφωσε το 63-54 στο 37’ 26”  υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας η οποία κατέκτησε το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα σε ισάριθμες αναμετρήσεις με το τελικό 68-56.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 21-17, 36-24, 46-45, 68-56.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 10 (2), Μωυσίδης 18 (4), Βαϊτσόπουλος 3 (1), Αργυρόπουλος, Μέλιος 5 (1), Μουλάς, Βαφόπουλος 10, Μαργαριτίδης, Καρατόλιος, Παπαδόπουλος 6 (1), Κουρκούτας 14 (2), Γαβαλάς 2.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Χατζηαγοράκης 1, Πολυχρόνης 4, Μποζίνης 2, Τζιοβάρας 11, Μυλοβιανός, Ζησόπουλος 23 (1), Καρυπίδης, Ελευθεριάδης, Κουπάντσης 15 (5), Μπαραλιάκος, Ζαρκανέλας, Μαλαματίδης.