Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου επικράτησε με 60-43 της Γουμένισσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Εργόναθλο Πολυκάστρου να είναι η ομάδα που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 13-9.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 27-22.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Εργόναθλο να διατηρεί το προβάδισμά του και το σκορ να διαμορφώνεται σε 45-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου δέχθηκαν μόλις πέντε πόντους και σημειώνοντας ταυτόχρονα δεκαπέντε έφτασαν στην τελική επικράτηση με 60-43.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 13-9, 27-22, 45-38, 60-43.

ΜΠΑΣ Εργόναθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Ζωιτσούδης 4, Δημητριάδης 3, Αρκούδας 6 (1), Γιαμπατζίδης, Μπερμπερίδης 20, Κουσιδώνης 3 (1), Παπαδημητρίου 2, Γιαννακούδης, Εκμετσόγλου 4, Δαμακούδης 6, Τσαπάρας 1, Πολυχρονίδης 11 (1).

ΑΟΚ Γουμένισσας (Κοτλέας): Αγγελοστογιάννης 3 (1), Καραφύλτσης, Κώστας 20 (3), Παμπουχίδης, Τζάκος 3, Καλβάκης 6 (2), Τάσιος, Τζιτζίδης, Λιάπης, Καρατζιάς 9 (1), Αντωνίου 2.