Ο Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς ηττήθηκε με 46-73 από την ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λιτόχωρου Πύρρος Δήμας, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και τον Μέγα Αλέξανδρο Λεπτοκαρυάς περισσότερο από τον αντίπαλό του, καθώς σημείωσε μόλις τέσσερις πόντους κι έτσι η ΑΚΕ Πιερίας προηγήθηκε με 4-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ήταν ιδιαίτερα παραγωγική, καθώς σημείωσε είκοσι δύο πόντους, γεγονός που της επέτρεψε να διευρύνει το προβάδισμά και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 16-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Μπακάλη ισορρόπησαν το παιχνίδι, διατηρώντας τη διαφορά σε σταθερά επίπεδα και στην ολοκλήρωσή του το σκορ διαμορφώθηκε σε 29-49.

Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς πάτησαν ξανά το πόδι στο γκάζι, σημείωσαν είκοσι έξι πόντους κι έφτασαν στην τελική επικράτηση με 46-73.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 4-11, 16-33, 29-49, 46-73.

ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς (Μπακάλης): Τσιώκας 2, Γραβάνης, Μπουρδούβαλης 7, Αγοραστός Γ. 2, Ραμαντάνης 2, Καλαμαράς, Μάτος 4, Ζαφειρίδης, Αγοραστός Ν. 14 (2), Γουζέλης 11, Φακίτσας 2, Κατρανάς 2.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Μαράζης 2, Παπάς 8, Γκιουλμπασάνης 4, Ξαφένιας 11 (1), Λάπας 12 (1), Λυκίδης 17 (1), Ίτσιος 19.