Ο Αρχέλαος Savvidis Team ηττήθηκε με 31-21 από την ΧΑΝΘ, στο Αθλητικό Κέντρο ΧΑΝΘ Μίμης Τσικίνας, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση ο Αρχέλαος Savvidis Team, ο οποίος προηγήθηκε με 1-3 λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, με την ΧΑΝΘ να αντιδρά και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Μετά την συμπλήρωση του δέκατου πέμπτου λεπτού η γηπεδούχος έτρεξε ένα σερί τεσσάρων τερμάτων για να προηγηθεί με 8-5, ωστόσο η ομάδα της Κατερίνης απάντησε σε 8-7, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 13-10 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΧΑΝΘ να ξεφεύγει με 16-11 στο πρώτο πεντάλεπτο, και 21-13 στα μισά του ημιχρόνου. Ο φιλοξενούμενος ισορρόπησε μεν το παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 31-21 υπέρ της ΧΑΝΘ.

Διαιτητές: Νάσκος – Γράψας

Πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 4-5, 8-5, 9-8, 13-10 (ημ.), 16-11, 18-12, 21-13, 27-16, 30-18, 31-21.

ΧΑΝΘ: Αρβανιτίδης, Μπόλας 1, Τσιρογιάννης 2, Σαρηγιαννίδης 5, Τσαγκαράκης 12, Ρίζος 2, Βασιάδης, Τσαμήτρος, Κορωνάς 1, Πάντζιος 1, Βακουφάρης 3, Μποσνακίδης, Κουπαρανίδης 3, Παπαδόπουλος, Μαρίνης 1, Πανιόπουλος

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης Savvidis Team: Καρυπίδης, Ραφτόπουλος, Χαραλαμπίδης 5, Κοσμίδης B., Σαϊδές, Κοσμίδης Η., Θυμιόπουλος, Ξεφτέρης, Ραντζέλοβιτς 5, Παπανάκος, Ξώνης, Δράντζιου, Εγγλέζος 1, Αναστασίου 8, Μαυρόπουλος 2, Σκούφας