Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 65-41 του Πανοράματος, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Μετά από ένα μέτριο και νευρικό ξεκίνημα, ο Πιερικός Αρχέλαος ανέβασε την απόδοσή του μετά το δέκατο τρίτο λεπτό και με όπλο για μία ακόμα φορά την πολύ καλή του αμυντική λειτουργία επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του Πανοράματος.

Άστοχος ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Πιερικός Αρχέλαος, ο οποίος μετά το άνοιγμα του σκορ τριάντα δευτερόλεπτα μετά το τζάμπολ, έμεινε χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά, με το Πανόραμα να το εκμεταλλεύεται και να προηγείται με 2-5. Από εκείνο το σημείο και μετά, ο γηπεδούχος έτρεξε ένα σερί έξι πόντων για το 8-5 στο 6’ 06”, προηγήθηκαν με επτά (14-7) στο 8’ 15” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-12.

Το Πανόραμα μπήκε καλύτερα από τον αντίπαλό του στο δεύτερο δεκάλεπτο, ισοφάρισε στους είκοσι πόντους στο 12’ 32”, με την ομάδα της Κατερίνης να σημειώνει ένα επιμέρους 8-1 για το 28-21 στο 17’ 09” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με 36-23 υπέρ του Πιερικού Αρχέλαου, ο οποίος δέχθηκε μόλις ένα σουτ εντός πεδιάς στα τελευταία 7’ 18” του δεκαλέπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις παίκτριες του Στέλιου Χαζτηιωάννου να σημείωνουν εννέα αναπάντητους πόντους και να προηγούνται με 45-23 στο 24’ 04”, έφτασε τη διαφορά στους είκοσι τρεις (49-26) στο 26’ 47” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 53-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος διαχειρίστηκε επιτυχώς το προβάδισμά του και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 65-41.

Διαιτητές: Γιατρόπουλος – Δημουλάς.

Δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 53-35, 65-41.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 6, Τελίδου 12, Κιολέογλου, Μάντζου 3 (1), Ντριστέλλα, Γκοτζαμάνη 2, Λάππα 6, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα 8, Καρατάσιου 6 (1), Αρτεμισίου 20, Μυστρίδου.

ΑΣ Πανόραμα (Μαυρίδης): Νάκη 5 (1), Αραμπατζή, Ριτζαλέου 7, Καζαντζή Σ. 9 (1), Σιακαβάρα 2, Καζαντζή Β. 11 (3), Νικολαΐδου 2, Σταματιάδου 2, Δαιμονάκου 3, Βασλαματζή, Χατζηθεοδώρου, Δέλλιου.