Του Κωνσταντίνου Μελάγιε

Το Περιστέρι winmasters (3-2) βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους στο 35′, αλλά με εντυπωσιακό σερί 16-0 πανηγύρισε τη νίκη επί της Μόρναρ με 65-73.

Το Περιστέρι αν και βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους στο 35′, κατάφερε με σερί 16 αναπάντητων πόντων να φύγει πανηγυρίζοντας από την έδρα της Μόρναρ με 65-73.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση. Οι παίκτες της ομάδας από το Μαυροβούνιο έβαλαν δύσκολα στους Περιστεριώτες οι οποίο δεν έβρισκαν εύκολα τον τρόπο να σκοράρουν (37-24, 16′). Οι αλλαγές του Ηλία Ζούρου βελτίωσαν την εικόνα των φιλοξενούμενων κι έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το «υποφερτό» 40-33.

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι έπαιξε πολύ καλύτερα. Στη μία πλευρά έπαιξε σπουδαία άμυνα και δέχτηκε 5 πόντους σε διάστημα 7′ ενώ στην επίθεση Χάτσερ και Σμιθ ανέλαβαν δράση (45-43, 27′). Η επιμονή κι η αστοχία πίσω από τη γραμμή των 6.75 στοίχισε στην ελληνική ομάδα με τον Πούλεν να κάνει το 50-43 (29′).

Το τρίποντο του Μπιέλιτσα έδωσε αέρα 9 πόντων στη Μόρναρ (61-52, 35′), όμως πολύ γρήγορα με καλάθια των Μόουζες και Χάτσερ επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης. Με σερί 16-0 το Περιστέρι πήρε το προβάδισμα με 61-68 (39′). Οι Μαυροβούνιοι έμειναν για περίπου πέντε αγωνιστικά λεπτά χωρίς πόντο κι έτσι η ομάδα των δυτικών προαστίων πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι έπαιξε εντυπωσιακή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε 20 πόντους από λάθη των αντιπάλων και 5 πόντους από τους παίκτες που μπήκαν στο παρκέ από τον πάγκο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλιαμ Χάτσερ τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους (4/7δ., 2/8τρ., 9/11.), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα κι ένα λάθος.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ ολοκλήρωσε με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μίλκο Μπιέλιτσα τελείωσε την αναμέτρηση με 1/9 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 16-0 μετέτρεψε το 61-52 σε 61-68 κι εκεί κρίθηκε το παιχνίδι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Μόουζες που ισοφάρισε σε 61-61.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότεροι τα λάθη. Η Μόρναρ είχε 21 και το Περιστέρι 17.

Διαιτητές: Ματσόνι – Σούσλοφ – Σαχίν.

Δεκάλεπτα: 21-17, 40-33, 51-46, 65-73.

Μόρναρ (Παβίσεβιτς): Μπιέλιτσα 5 (0/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάρκοτα 8 (2), Νίνταμ 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 5 λάθη), Πούλεν 16 (3), Γουόλερ 8 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μπέγκιτς 7 (6 ριμπάουντ), Λούκοβιτς 8, Ράλεϊ – Ρος, Σέχοβιτς 2, Βράνιες 3 (1).

Περιστέρι (Ζούρος): Γκρέι 5 (1/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Χάτσερ 23 (4/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/11 βολές), Μόουζες 13 (3/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 2, Ξανθόπουλος 7, Αγραβάνης, Μπλέικ 7, Καράμπελας, Μορέιρα 10 (5/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σκορδίλης 2, Σμιθ 4.

Ομαδικά στατιστικά – Μόρναρ: 12/29 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 35 ριμπάουντ (26+9), 13 ασίστ, 21 λάθη, 6 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 19/39 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 17/22 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 16 ασίστ, 17 λάθη, 12 κλεψίματα, 2 τάπες.

Πηγή: Gazzetta